Jihlava dává šanci tisícům dlužníků v dluhových pastech

Ilustrační foto: T. Branda

JIHLAVA – Také město Jihlava nabízí šanci vymanit se z dluhů lidem, kteří spadli do exekucí. Akce nazvaná „Milostivé léto“ probíhá na podzim a v zimě od 28. října 2021 do 28. ledna 2022 a je pomocnou rukou jak pro věřitele, tak pro zodpovědné dlužníky.

Lidé, kteří spadli kvůli dluhům do exekucí, mají v období následujících tří měsíců jedinečnou šanci se ze své situace vymanit a znovu začít normální život. Pokud v době od 28. října 2021 do 28. ledna 2022 dlužník zaplatí celou jistinu dluhu, tedy původní dluh plus 908 korun jako náklady exekuce, čeká ho nový životní restart. Úroky, penále a další příslušenství mu budou odpuštěny a exekuce zastavena.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Týká se to všech, kteří mají dluh například u města Jihlavy, u Dopravního podniku města Jihlavy nebo u dalších veřejnoprávních institucí, jako jsou zdravotní pojišťovny, nemocnice apod. Milostivé léto může reálně pomoci až čtvrt milionu dlužníků. A ti pak mají šanci se s významnou částí svých exekucí vypořádat a současně ctít princip, že dluh se musí uhradit.

Tříměsíční období tzv. „milostivého léta“ je výhodné pro obě strany, tedy jak pro dlužníky, tak pro město a instituce. Dlužníci mají totiž většinou zájem své dluhy splatit, ale velkým problémem je často právě příslušenství, které může činit až několikanásobek původního dluhu. Městu a dalším jihlavským institucím se tedy nabízí šance, že bude původní jistina dluhu splacena a dostanou tak zpět své peníze, což by se u řady dlužníků za standardní situace nikdy nestalo.

Pokud je vůči komukoliv vedena exekuce pro dluh vůči státu, obci, zdravotní pojišťovně, dopravnímu podniku apod., stačí se obrátit s žádostí o pomoc na některou z pomáhajících institucí, jako jsou například Charita JihlavaObčanská poradna Jihlava nebo Člověk v tísni se svou Help linkou 770 600 800 apod.

Jak přesně postupovat zjistíte i na sociálním odboru jihlavského magistrátu nebo na webu nedluzimstatu.