Lidovou stavbou Zlínského kraje se letos stala usedlost v Karolince – Raťkově

Foto: Jiří Balát

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ocenění Lidová stavba Zlínského kraje roku 2021 už zná vítěze. Stala se jím venkovská usedlost v Karolince – Raťkově, a to Rodový shluk Orságů – Chalupy Pod Šenkem č. p. 285. Cenu spolu s finanční odměnou 50 tisíc korun si v sídle kraje převzala majitelka Petra Kňourková.

Usedlost v Raťkově je mimořádně hodnotným souborem lidové architektury z 1. poloviny 19. století. Díky majitelce prošla od roku 2015 zásadní obnovou, kdy došlo na rekonstrukci nejen obytného domu, ale i výminku s komorou a ovčínem.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Kromě vítězné stavby se o titul utkaly další čtyři objekty. Všechny si je letos v červnu prohlédla odborná sedmičlenná komise. „Rozhodování o celkovém vítězi bylo velmi těžké a musím říct, že pro mě osobně jsou letošním vítězem všechny přihlášené stavby a jejich majitelé. Smyslem obnovy památek lidového stavitelství totiž není jen dostat je do dobré stavební kondice, ale zejména vrátit do nich život. A to se ve všech případech podařilo,“ ocenila krajská radní Zuzana Fišerová, předsedkyně komise.

Uznání Lidová stavba roku Zlínský kraj uděluje již od roku 2008. Cílem projektu je podpořit vlastníky ochotné přičinit se o záchranu a využití památek lidového stavitelství, které mohou sloužit jako příklad vlastníkům obdobných staveb.

Foto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát