Brněnským vánočním stromem je 23 let stará jedle

Foto: ŠLP Křtiny

BRNO – V pořadí 32. vánoční strom daroval ze svých plantáží Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. Letos se jedná o jedli bělokorou, která má 13 metrů na výšku a je stará 23 let.

Jedle bělokorá je původní domácí dřevina a roste v lesích na sever od Brna, které Mendelova univerzita obhospodařuje. Lesníci mají vánoční stromy předem vytipované. „Takový strom musí být rovný, plně ovětvený, tedy ve větvích nesmí být žádné mezery. Jsme případně schopni dodat i třeba o deset metrů větší stromy, ale ty už nejde převážet koňským povozem,“ uvedl Lumír Dobrovolný. Cesta vánočního stromu začne 20. listopadu u hájenky v Bílovicích, bude pokračovat několika zastaveními v brněnských městských částech a skončí na náměstí Svobody. Tam také dojde 26. listopadu v 17 hodin k jeho slavnostnímu rozsvícení.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Tradici vánočního stromu v centru města založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který 22. prosince 1919 spolu s kolegy našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Těsnohlídek pak dal podnět k založení dětského domova Dagmar, který se stará o opuštěné děti. Pod vánočním stromem bývala kasička, do níž mohli lidé dávat finanční dary na stavbu tohoto zařízení.

Školní lesní podnik daruje Brnu strom pravidelně. Lesníci nabízí vánoční stromky také obyvatelům města do jejich domovů. V několika prodejních víkendech si lidé mohou vybrat ten svůj vysněný, který nepochází z plantáží, ale z kraje lišky Bystroušky.