Od knižní grafiky až po ženský akt. I takový byl Ladislav Sutnar!

Autor: Filo cz – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org, P. Osvald

PLZEŇ – Ladislav Sutnar byl bezesporu významnou postavou české meziválečné moderny. V roce 1939 však musel před nástupem nacismu emigrovat do USA a do tehdejšího Československa se již bohužel nevrátil.

Stal se významnou osobností amerického a světového užitého umění a designu. Sutnarovy grafické práce zahrnují plakát, knižní grafiku, obchodní design, hračky, užité předměty, typografii či výstavnickou prezentaci. Působil také jako pedagog v Československu i v USA. V průběhu padesátých let namaloval několik olejů na plátně, v nichž experimentoval s geometrickými znaky v prostoru. V roce 1963 prezentoval poprvé zájem o ženský akt grafickým albem The Strip Street – Posters without Words. Za svoje dílo získal řadu medailí a ocenění.

Od smrti tohoto slavného designéra světového významu uplynulo právě 18. listopadu 45 let. Ladislav Sutnar zemřel roku 1976 v New Yorku, na svět však přišel 9. listopadu 1897 v Plzni. Jeho rodné město si výročí připomnělo položením květin u jeho čestného hrobu na Ústředním hřbitově v Plzni. Právě po něm je zde pojmenována Fakulta designu a výtvarného umění Ladislava Sutnara. Stal se čestným občanem města Plzně a v roce 2014 byly z USA do Plzně převezeny jeho ostatky.