Viditelný až z vesmíru? Takový měl možná být “Velký dar” před radnicí v Ostravě

Foto/MMO

OSTRAVA – Namísto sochy Ikara teď najdou kolemjdoucí na Prokešově náměstí v Ostravě obrovskou vánoční instalaci znázorňující vánoční dárek v zeleném papíru, na kterém stojí dřevěné sáňky. Vše korunuje kulovitá červená vánoční ozdoba. To vše v maximalistické nadživotní perspektivě.

“Na příštích pár týdnů se stane dominantou Prokešova náměstí velkolepé umělecké dílo Eriky Bornové s názvem Velký dar – úhel pohledu,” sděluje vedení města na svých sociálních sítích.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Autorkou instalace je Erika Bornová. Dílo nese název Velký dar – úhel pohledu. Záměrem bylo, aby instalace kolemjdoucí vrátila zpátky do dětství, kdy se člověku vše jeví být obrovské.

Celé dílo má čtvercovou základnu o stranách dvakrát jedenáct metrů. Na výšku měří metrů deset. Na výrobě spolupracovaly dílny Národního divadla Moravskoslezského s odborným dohledem ředitele galerie Plato Ostrava, Marka Pokorného.

U obyvatel Ostravy budí dílo, za které město mělo vydat částku okolo dvou miliónů korun, spíše rozpačité reakce. Nejčastější komentáře směřují na kýčovitost. Neméně časté jsou pak stesky po ryze světelné výzdobě let minulých a kritice byla samozřejmě podrobena i cena celého projektu.