Ani petice, ani demonstrace kraj nepřesvědčily. Střední škola a učiliště v Kralupech končí!

Foto: Středočeský kraj

MĚLNÍK – Střední odborná škola a učiliště v Kralupech nad Vltavou budou po šedesáti letech své existence uzavřeny a sloučeny se střední školou v Neratovicích. Tak rozhodli hlasováním v pondělí zastupitelé Středočeského kraje.

Ani demonstrace studentů před budovou krajského úřadu v Praze, ani na šest tisíc podpisů na dvou peticích, či rozzlobení rodiče krajského radního pro oblast vzdělávání a sportu Milana Váchu a další zastupitele nezviklali. Odpůrci sloučení neuspěli ani s poukazem na loni vybudovanou laboratoř z dotaci Evropské unie, kde je podmínkou udržitelnost, to jest, aby podpořený projekt nadále fungoval a sloužil. Jinak by se musela dotace vracet.

Radní Vácha na obranu uvedl, že si je vědom, že jde o krok nepopulární, ale nezbytný a z pohledu kraje není jiná možnost. Nyní plánuje setkání se zaměstnanci školy i s rodiči učňů a studentů, kde by jim měli zástupci kraje odpovídat na dotazy a vysvětlovat důvody, které ke sloučení škol vedly. Mezi jinými jde i o naddimenzovanou kapacitu středních škol na Mělnicku. V tomto případě šlo o špatný stav budov, malý zájem o nabízené obory. V úvahu byla vzata i naplněnost ročníků a úspěšnost u maturit. Vyklizenou školu má převzít město Kralupy nad Vltavou. Areál by po asi čtvrtmilionové investici mohl být využít pro druhý stupeň základní školy.

Podobnou nevoli v rámci krajské optimalizace sítě středních škol vzbudilo také březnové sloučení dvou příbramských gymnázií. Proti hlasitě vystupovali zástupci rodičů, pedagogů i studentů. Žádné argumenty však nezabránily připojení Gymnázia pod Svatou Horou k dalšímu příbramského gymnáziu v ulici Legionářů. Nesouhlasné hlasy v souvislosti s rozhodováním o přesunutí učiliště ze Středokluk na Praze-západ do Kladna také nebyly oslyšeny.

Optimalizace sítě středních škol však podle radního Váchy přinese zkvalitnění výuky lepším využitím odbornosti pedagogů, širší nabídkou pro studenty v rámci větších škol a v neposlední řadě snížení nákladů, omezení administrativy a možnost opustit zchátralé budovy.