Na Hané želí trhy, primátor hledá řešení

OLOMOUC – Část lidí pociťuje lítost, druhá část naštvaní. Přestože vládní epidemiologická opatření mají pro své zpřísnění opodstatnění, v oblasti trhů se u obyvatelstva setkala se značnou nevolí. Lidé nerozumí, proč mohou být nákupní centra plná k prasknutí a venkovní adventní trhy musely zavřít.

Lidé kritikou nešetří zejména ve fórech na sociálních sítích. A mnohdy rozčarování chápou i ve vedení měst. Příkladem je Miroslav Žbánek, primátor Olomouce.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Vánoční atmosféra z Olomouce nezmizí, naděje na záchranu trhů žije. Budeme bojovat. Řešíme teď intenzivně s pořadateli, jak zachovat alespoň část tradičních trhů.

Po dohodě s pořadateli, kteří mají vánoční světelnou výzdobu na starost, město převezme náklady a provoz uhradí. Protože je to právě i nádherně nasvícené centrum, co dotváří tu kouzelnou atmosféru adventní Olomouce, a o to lidi připravit nemůžeme,“ slibuje první muž hanácké metropole.

„To, co se teď děje, je smutné pro všechny. Já bych byl ale rád, kdybychom si i v této zdánlivé beznaději dokázali uvědomit, že adventní atmosféra, kterou dokáže dýchat centrum Olomouce, netkví jen ve stáncích s punčem. Samozřejmě, že máme i tuto stránku předvánočního období všichni rádi, ale to hlavní, co vytváří kouzlo Vánoc, je čas strávený s blízkými a tradice. A právě ty chceme v centru města ponechat. Ty dětem, a koneckonců ani sobě, nemůžeme vzít. Tradiční vánoční výzdobu si tedy budeme moci užít i nadále, u stromečku zůstane dětmi tolik oblíbená zvonička a přesuneme sem i dřevěný betlém, který stojí na Dolním náměstí. A jednáme s Kulturní Olomoucí také o tom, že bychom chtěli zachovat alespoň část trhů. Jak to ale udělat tak, aby toto řešení nebylo nějak napadnutelné s ohledem na nejnovější nařízení vlády, to ještě společně s pořadatelem konzultujeme s právníky,“ vysvětluje Žbánek. Necháme se tedy překvapit!