Valašské Meziříčí navštívili turečtí starostové, aby si připomněli společnou historii

Zdroj: město Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Delegace Svazu tureckých měst zavítala do Valašského Meziříčí, kde si společně s dalšími hosty připomněla společnou historii a také s městem navázala vzájemnou spolupráci. Navštívila také hřbitov, kde jsou pochováni turečtí vojáci.

Valašské Meziříčí je jedno ze tří měst v České republice, kde byly v průběhu 1. světové války zřízeny lazarety pro turecké vojáky zraněné během rakousko-ruských bojů na haličské frontě. Celkem 205 z nich svým zraněním podlehlo a je ve městě pochováno. „Turecká strana má velmi silný vztah ke svým předkům a oceňuje péči, kterou jako město věnujeme uchování jejich památky,“ řekla místostarostka Zdislava Odstrčilová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Delegace a hosté tak proto nejprve zamířili na hřbitov, kde se nachází mohyla s mramorovým obeliskem, který od roku 1998 připomíná památku padlých tureckých vojáků 20. pěší divize. Poté všichni šli do jedné ze tříd gymnázia Františka Palackého, která během války sloužila jako modlitebna pro zraněné turecké vojáky. Dalšími kroky byly ty na radnici, kde se diskutovalo o možné spolupráci.