Nejlepším místem pro život je Zlínský kraj

Foto: Místo pro život

ZLÍNSKÝ KRAJ – Nízká nezaměstnanost i kriminalita, dostupnost lůžek v zařízeních sociální péče, dostatek zubařů i lékáren a celková spokojenost lidí, kteří v regionu žijí. To jsou některá z kritérií, která získala Zlínskému kraji první místo ve srovnávacím výzkumu Místo pro život. Ten už jedenáctým rokem provádí analytická agentura Datank.

V kraji je bezpečno, chybí ale školy

Podle výzkumu Datanku jsou lidé ve Zlínském kraji s prostředím, v němž žijí, velmi spokojeni. Ve srovnání s ostatními regiony se rovněž mohou cítit velmi bezpečně, počty trestných činů v přepočtu na tisíc obyvatel jsou velmi nízké. Stejně tak nízká je i nezaměstnanost.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Data ukazují, že studenti rádi využívají místní soukromé i veřejné školy. Atraktivita vysokých škol počítaná podílem studentů studujících na vysokých školách je tu vůbec nejvyšší. Místní se také mohou radovat z dostupnosti lůžek v zařízeních sociálních služeb a domovech pro seniory, dost je i zubařů a lékáren.

Průměrných výsledků kraj dosahuje třeba v rámci produkce komunálního i podnikového odpadu a podobné je to i s jeho recyklací. Průměrná je také naděje na dožití mužů a žen.

Zabrat by region měl hlavně v oblasti školství. Počet dětí ve třídách je zde vůbec nejvyšší, je tudíž třeba navýšit kapacity. Velmi málo je tu i nejrůznějších sdružení, nadací a obecně prospěšných společností. Kraj se nemůže chlubit ani počtem železnic, dálnic nebo rychlostních silnic.

Umístění krajů podle výzkumu Místo pro život

 1. Zlínský kraj
 2. Kraj Vysočina
 3. Jihomoravský kraj
 4. Královéhradecký kraj
 5. Jihočeský kraj
 6. Plzeňský kraj
 7. Středočeský kraj
 8. Liberecký kraj
 9. Olomoucký kraj
 10. Moravskoslezský kraj
 11. Pardubický kraj
 12. Karlovarský kraj
 13. Hlavní město Praha
 14. Ústecký kraj