Vánoční Brno: Na Zelném trhu je otevřeno deset stánků, další budou přibývat

Ilustrační foto

BRNO – I když vláda rozhodla o uzavření vánočních trhů, město po dohodě s hygienickou stanicí nechalo otevřeno deset stánků s povoleným sortimentem na Zelném trhu. Další stánky se budou otevírat postupně na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na nádvoří Staré radnice.

„Zákaz provozu vánočních a adventních trhů den před jejich začátkem způsobilo nejen brněnským pořadatelům, ale především prodejcům extrémní problémy. Pro některé z nich, zvláště pro ty menší, pro něž se jedná o vrchol sezóny, na který se ve svých dílnách několik měsíců připravují, to může znamenat fatální existenční potíže,“ připomněla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Radní tedy nepůjdou cestou přejmenování trhů na farmářské, ale po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí a při dodržení vládních opatření nechají v provozu ty stánky, na které se vztahuje výjimka. Jedná se o vánoční sortiment, například jmelí, chvojí, adventní věnce či ozdoby, který lze prodávat jen o Vánocích.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Brněnské Vánoce pořádá příspěvková organizace TIC Brno, která je nyní s prodejci v kontaktu a řeší, zda budou chtít nadále prodávat své zboží. Těm, kteří nesouhlasí, vrací nájemné v plné výši. Někteří však nemají o vrácení zájem, jelikož čekají, že se ještě trhy naplno rozjedou. Na Zelném trhu jsou stánky otevřeny od začátku adventních trhů. Pro zájemce je také nachystáno online tržiště, kde můžou podpořit své oblíbené prodejce zakoupením jejich výrobků. Stále také fungují zimní restaurační zahrádky, které radní pro letošek až do konce roku povolili. V řešení jsou kompenzace prodejců, radnice se nyní bude seznamovat s podmínkami státu.