Na podporu moravských tvůrců před Vánocemi vznikly Jihomoravské online trhy

BRNO – Téměř ihned po vládním zákazu vánočních trhů ožila iniciativa podporující drobné řemeslníky a živnostníky Darujeme české Vánoce. Skupina, která už loni propojila desetitisíce prodávajících a kupujících, spustila lokální online trhy. Vánoční tržiště na sociálních sítích vzniklo i pro Jihomoravský kraj.

Iniciátorka projektu Darujeme české Vánoce Hana Šormová o něm řekla: „Už loni před Vánoci jsme v celé zemi výrazně rozproudili prodeje navzdory zrušeným trhům. Ty i přes všechny sliby nebudou ani letos, přitom se jedná o nejdůležitější část roku pro většinu zlatých českých ručiček. Proto jim nabízíme možnost propagovat se a prodávat v silné online komunitě, tentokrát v jednotlivých krajích.“ Výzva, aby lidé koupili i letos na Vánoce alespoň jeden dárek od českého živnostníka či řemeslníka, se šíří v krajských skupinách na sociální síti Facebook. „Rozdělením na kraje lépe zvládneme nával poptávek i představení tvůrců,“ uvedla správkyně té jihomoravské skupiny Markéta Šarbortová. Lidé ve skupině mohou přímo poptávat dárky od někoho z okolí. Regionální prodejci se pak s nimi snáze domluví například i na vyzvednutí nebo předání výrobků. Hlavní skupina, ve které je nyní čtyřicet tisíc lidí, funguje celoročně. Každý, komu je myšlenka podpory regionálních tvůrců také blízká, se k ní může připojit na webu www.darujemeceskevanoce.cz nebo přímo ve facebookové skupině Online vánoční trh – Jihomoravský kraj.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Opuštěný Zelný trh, foto: Tomáš Repka