Situace ve středočeských nemocnicích je náročná. 70% pacientů ve vážném stavu není očkováno!

Ilustrační foto: Středočeský kraj

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Zdravotnická zařízení ve středních Čechách aktuálně zvládají zhoršující se pandemickou situaci za pomoci Armády ČR. Na dobrovolnou pomoc se volá po lékařích a zdravotnících z ambulancí. Vyplývá to z jednání Řídící skupiny Krizového štábu kraje v úterý 30. listopadu.

V mezitýdenním srovnání je stav podle krizového štábu ve středočeských nemocnicích stabilizovaný. V současné době je v nemocnicích 360 pacientů s nákazou covid-19. Před týdnem jich bylo ke stejnému dni 358. Mírně se zvýšil počet pacientů na JIP. Aktuálně jejich je 65 a z nich 24 na umělé plicní ventilaci. Přitom zhruba 70 procent pacientů ve vážném stavu není očkováno.

„Prosím všechny, kdo ještě očkování zvažují, aby jej podstoupili. Nikdo si nepřeje, aby nemocnice musely čelit horší situaci, než v jaké jsou nyní,“ vyzvala hejtmanka Petra Peckové své spoluobčany. Opět se obrátila i na lékaře a zdravotnické pracovníky z ambulantního sektoru, na které se vztahuje případné nařízení pracovní povinnosti, aby přišli dobrovolně nemocnicím napomoc.

Část nemocnic již musela omezit neakutní péči. Z krajských zařízení se jedná o nemocnice Kolín, Benešov a Příbram. Péče byla omezena pak také v nemocnicích v Rakovníku a ve Slaném. Nemocnice v Říčanech (oddělení akutní péče) pak byla plně změněna na zařízení pro covid pacienty. K omezení péče budou podle krizového štábu nucena přistoupit i další zařízení.
Nyní ve zdravotnických zařízeních ve Středočeském kraji vypomáhá Armáda ČR. Konkrétně v nemocnicích pomáhá 26 vojáků.