Studenti zlínské univerzity založili fiktivní banku s vlastní měnou

Foto: archiv UTB

ZLÍN – Dosud nevídaný akademický projekt spustila Fakulta managementu a ekonomiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Ústav financí a účetnictví založil fiktivní UFbanku s vlastní měnou. Tu mohou studenti získávat třeba za mimořádné akademické úspěchy.

Původně chtěli na ústavu nakoupit vybranou krytoměnu, s níž by studenti ve výuce pracovali. To se však ukázalo jako nereálné. „Proto se myšlenky ubíraly k vytvoření lokální měny UFcoin. A odtud už nebylo daleko k nápadu na virtuální UFbanku, která by nabízela svým klientům rozsáhlejší spektrum služeb a zároveň pracovala s vlastní měnou,“ přibližuje ředitelka ústavu Drahomíra Pavelková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Založit fiktivní banku však nebylo jen tak. Na ústavu museli dokonce požádat Českou národní banku o možnosti využití termínu „banka“.

Foto: archiv UTB

Získané UFcoiny mohou studenti utrácet za různé aktivity

UFbanka je virtuální akciovou společností, jejímiž akcionáři jsou všichni studenti studijních programů fakulty zaměřených na finance, finanční technologie, daně a účetnictví. Dividendy si mohou nechat vyplatit po celou dobu studia a svými aktivitami zároveň přispívat k úspěšnému hospodaření banky. „Studenti své UFcoiny mohou získávat například za své mimořádné studijní úspěchy, účast na soutěžích národních i mezinárodních zaměřených na oblast financí nebo za účast na vědeckých aktivitách ústavu. Naopak utrácet je mohou za aktivity zprostředkované UFbankou, například za stáž snů, den stínování top manažera ve firmě, individuální doučování, propagační předměty či za služby partnerů UFbanky, které byly do hry věnovány,“ vysvětluje Adriana Knápková, garantka studijního programu Finance a finanční technologie.

Někteří ze studentů už mají jasno, jak s vydělanými UFcoiny naloží. „Projekt se mi moc líbí, určitě využiji směnu za nějakou tu absenci,“ říká s úsměvem studentka oboru Finanční kontrola Eva Chovancová.

Zcela jiný přístup zvolil student David Pokorný. „Já se asi budu držet pravidla kryptoměnu držet a neprodávat,“ rozhodl se David.

Založením UFbanky získali cenné zkušenosti nejen pedagogové, ale také studenti. Zakládání virtuální banky a emitování vlastní měny totiž není něco, s čím by se často ve vlastní praxi setkali.

Foto: archiv UTB