Záchranáři zažili rekord v počtu výjezdů. Už nemají rezervy

foto: ZZS JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – V posledních týdnech zažívá Zdravotní záchranná služba v kraji  obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, výjezdů a covidových pacientů.

Záchranáři byli rádi, že se po dlouhé době během víkendu dostali pod hranici 300 událostí za den a doufali, že už bude lépe. Bohužel pondělí ukázalo pravý opak. Operační středisko přijalo rekordních 779 hovorů. Výjezdové týmy realizovaly celkem 383 akcí. Ve 131 případech byl důvodem zavolání záchranky COVID. „Tato čísla jsou nejvyšší za celou dobu existence naší organizace,“ zkonstatovala mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Poslední vysoký počet událostí 350 byl na začátku roku 2021. Tak obrovské zatížení se podařilo zvládnout pouze přidáním pěti výjezdových týmů do provozu v kraji a posílení operačního střediska. Od úterý budou posíleni o šestou výjezdovou skupinu nad rámec běžného provozu. „Situace je velice vážná, nárůst počtu nemocných, a to i těch v těžkém stavu, je enormní a jsme na hranici technických možností tuto situaci zvládnout. Záchranáři, operátoři, lékaři, všichni jsou pod obrovským pracovním a psychickým tlakem. Narůstají nejen volání, výjezdy, ale i agresivita lidí,“ popsala Bothová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Umísťování pacientů do přeplněných nemocnic je i přes snahu zdravotnických zařízení stále náročnější a vyžaduje spoustu úsilí. Stoupá i počet překladů mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními z důvodu mnohdy vyčerpané kapacity. Záchranná služba je zde k poskytnutí pomoci lidem v ohrožení života. „Zvažte prosím, zda opravdu potřebujete naši pomoc. Při takovémto vytížení už nemáme rezervy a jsme na stropu našich kapacit. Jakýmkoliv nadužitím systému zabíráte místo někomu, kdo bude pomoc opravdu potřebovat. Buďte prosím všichni ohleduplní a pomozte nám. Nikdo z nás nechce být v situaci, kdy budou muset zbytečně umírat lidé,“ dodala Bothová.