Od otevřeného parkovacího domu P+R na Černém mostě si Praha slibuje, že zachytí více Středočechů!

Foto: praha.eu

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Dojíždějící do Prahy, ať už za prací, nákupy nebo za kulturou, mají novou možnost ponechat auto na okraji Prahy a dál do centra pokračovat metrem. Ve středu totiž začal na Černém Mostě fungovat nový parkovací dům.

Jen pár minut chůze od stanice metra Černý Most vyrostlo kapacitně největší kryté pražské parkoviště P+R.  Spojení se vstupem do metra zajišťuje pěší lávka a schody. Cestující se tak dostanou rovnou na nástupiště metra ve směru do centra Prahy.

Kapacita a vyhrazeno

Z celkového počtu 886 míst je 89 míst určeno pro auta na plyn, dalších 22 pro handicapované a 18 míst pro rodiče s dětmi s širším prostorem pro stání. Osm míst bude sloužit pro nabíjení elektromobilů a na parkovišti je i 28 míst pro motocykly. Odložit své kolo tu mohou v uzamykatelné části i cyklisté. Pro ně je nachystáno 38 míst.

Otvírací doba a ceník

Parkovací dům bude otevřený skoro celý den, zavře se jen mezi 1. a 4. hodinou ráno. Za celý den zaplatí řidiči vozidel i motocyklů 50 Kč na den, případně 100 Kč za noc. Umístění kol není zpoplatněno. Pokud by si zájemci chtěli nechat i nabít svůj elektromobil, u výjezdu zaplatí částku podle ceníku společnosti PRE. Na místě mohou lidé platit hotově, kartou či aplikací MPLA.

Méně dojíždějících v ulicích

Očekává se, že nová parkovací místa budou mít pozitivní vliv na dopravu, v pražských ulicích tak ubude aut dojíždějících Středočechů. Řidiči, kteří do metropole míří od Mladé Boleslavi nebo Hradce Králové, můžou nechat auta ještě u nedaleké zastávky metra Rajská zahrada. Tam nedávno vzniknul parkovací pás se zhruba 100 místy a dalších 20 je u otočky tramvají na Lehovci.

Do budoucna a dál

Postupně se už pracuje na dalších projektech záchytných parkovišť. „Za týden začínáme stavět parkovací dům na Nových Butovicích, příští rok zahájíme stavbu P+R Opatov pro 450 aut a už máme hotovou dokumentaci pro stavební povolení na P+R Depo Zličín a Depo Hostivař pro dalších 1100 aut,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Přehled parkovišť P+R

V současné době jsou parkoviště P+R umístěna u metra v lokalitách Skalka, Zličín, Nové Butovice, Kotlářka, Chodov, Opatov, Ládví, Letňany, Rajská zahrada, Černý Most, Troja, Nádraží Holešovice, Kongresové centrum a Depo Hostivař. Další parkoviště P+R – Radotín a Běchovice – jsou navázána na vlakové spoje.

 

Projekt stavby nového P+R parkoviště Černý Most III je spolufinancován z Operačního programu Praha – pól růstu (OPP PR) a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Celkově stálo vybudování parkoviště necelých 500 milionů korun bez DPH, přičemž celková dotace z Evropské unie činila 291 milionů korun.

Foto: praha.eu