Ve věku 102 let zemřel legendární cestovatel Miroslav Zikmund

Foto: Zlínský kraj

ZLÍN – Cestovatel, spisovatel a především dobrodruh Miroslav Zikmund zemřel ve středu večer ve věku 102 let. Společně se spolužákem z vysoké školy a kamarádem Jiřím Hanzelkou procestovali během minulého století více než stovku zemí. Své zážitky pak sdíleli v řadě knih a dokumentárních filmů.

Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni, většinu života však prožil ve Zlíně. Právě zdejší Muzeum jihovýchodní Moravy spravuje archiv obou cestovatelů a jejich cesty připomíná v jedné ze stálých expozic.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Město Zlín připravuje v budově radnice pietní místo s kondolenční knihou. K dispozici bude od pátečního rána. „Bylo mi velkou ctí osobně poznat cestovatele s obrovským srdcem, pana Miroslava Zikmunda, který nás dnes ve věku 102 let bohužel opustil. Jeho odkaz zůstane s námi navždy. I ve svém vysokém věku se zajímal o aktuální dění. Jeho přítomnost vždy všechny nabila pozitivní energií, o to více mě zamrzela zpráva o jeho odchodu,“ vzpomíná na slavného cestovatele primátor Jiří Korec.

Miroslav Zikmund je rovněž držitelem ocenění Osobnost Zlínského kraje a také Záslužného vyznamenání 1. stupně, které mu v roce 2008 udělil Zlínský kraj. „S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí pana Miroslava Zikmunda. Zlínský kraj v něm ztrácí jednu ze svých největších osobností, která oslovila a ovlivnila hned několik generací čtenářů i diváků. Dílo a odkaz pana Zikmunda díky tomu zůstávají nesmrtelné,“ sdělil hejtman Radim Holiš.