Zasedal Krizový štáb Kraje Vysočina: V regionu se více testuje, v nemocnicích nadále pomáhají vojáci

KRAJ VYSOČINA – V kraji je na 14 odběrových místech denně otestováno až 4 000 lidí, termíny jsou k dispozici za dva až pět dní. Očkovací centrum Jihlava – Hruškové Dvory bude fungovat i po novém roce. Ve třech krajských nemocnicích v tuto chvíli vypomáhá patnáct vojáků, další dva by měli přibýt příští týden.

Podle Krajské hygienické stanice v Jihlavě se trend šíření nákazy v regionu zhoršuje, za posledních sedm dní je to 1 200 případů na 100 tisíc obyvatel. Nákaza je šířena především komunitním přenosem, a to nejčastěji v prostředí škol. Nejhůře je na tom okres Žďár nad Sázavou.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Denně je v Kraji Vysočina prováděno více než 3 800 testů (o tisíc testů více než před rokem), odběrová místa využívají kapacity externích laboratoří v Pelhřimově, Brně, ale i Ostravě. Termíny pro PCR testování jsou k dispozici do dvou až pěti dnů. Stále platí, že test má být proveden pátý až sedmý den od posledního kontaktu s nemocným. Negativní výsledek dřívějšího odběru není respektován.

V nemocnicích v Jihlavě, Havlíčkově Brodě a Třebíči nyní vypomáhá armáda. Čtyři vojáci pomáhají v odběrových stanech, jedenáct vojáků na covidových odděleních. Nemocnice Jihlava a Havlíčkův Brod požádaly o prodloužení výpomoci vojáků na odděleních až do 20. prosince, navíc už příští týden budou týmy v těchto nemocnicích o dva vojáky posíleny. O prodloužení asistence armády bude s největší pravděpodobností usilovat i Nemocnice Třebíč.

Podle informací náměstka hejtmana Vladimíra Novotného se nadále pokračuje v očkování ve velkokapacitním centru Jihlava – Hruškové Dvory, centrum bude fungovat i v příštím roce. Počítá se také s dalším zapojením praktických lékařů, očkování je plošně umožněno i ambulantním specialistům.