Když se pohádají pandy, musejí na pomoc vyrazit hasiči

foto vše Zoo Olomouc

OLOMOUC – Ke kurióznímu případu museli včera navečer do olomoucké zoo na Svatém Kopečku vyrážet olomoučtí hasiči. Po konfliktu dvou samců pandy červené utekl jeden z nich vysokou na strom, odkud se ho snažili hasiči dostat zpět do bezpečí.

Včera v podvečerních hodinách přijali hasiči na linku 112 ohlášení o útěku pandy červené do jiné části v ZOO, kde zůstala na stromě ve výšce zhruba 12 metrů a nemohli ji dostat zpět. Podle vyjádření zoologické zahrady samci pandy červené François a Gérard, kteří do Olomouce přicestovali v květnu z Francie, se před pár dny začali hašteřit, což vyústilo v upevnění dominantního postavení jednoho ze samců. Svého pandího kamaráda se François snažil z výběhu vyhnat, což se mu nakonec podařilo. Vyhnaná panda našla azyl ve výběhu kamzíků na stromě a na pomoc byli přivoláni hasiči.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

“Gérard byl na útěku od úterního dne. Včera ho spatřil kolega ve výběhu kamzíků. Po vyhodnocení situace, kdy se samec ocital přímo uprostřed výběhu na značně vzrostlém stromě, jsme kontaktovali hasiče. Celá zásahová akce trvala cca hodinu. Hasiči Olomouckého kraje byli povoláni k záchraně osob a zvířat z výšky. Zaměstnanci zoo stáli v 15členném týmu pod stromem s nataženou plachtou. Samce nebylo i přes veškerou snahu možné dostat dolů, nakonec bylo použito vodní dělo. Chtěl bych z tohoto místa hasičům poděkovat. Díky jejich nejen obětavé, ale bezmezně profesionální práci má dnes náš útěkář zase domov. Prozatím sice provizorní, jelikož dojde k úpravám jeho výběhu tak, aby v něm našel bezpečí. Chvíli po zásahu už přijímal potravu, což nasvědčuje tomu, že bude v pořádku,” řekl k případu ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.

Do zoo tedy včera vyrazila profesionální jednotka hasičů ze stanice Olomouc. Nejprve byl k poplašenému zvířeti vyslán profesionální lezec. Tento způsob záchrany se však nejevil jako nejlepší. Hasiči tedy začali prořezávat okolní menší stromy a natahovat záchrannou síť. Zvířátku pak už nejspíš bylo ze všeho přesvědčování, manipulací se stromem a jiných aktivit hasičů unavené a přišlo blíž jednomu z hasičů, který ho zachytil do rukou a předal nezraněné ošetřovatelům v zoo.

Hasiči ještě upřesnili informace z tiskové zprávy Zoo Olomouc: „Kolegové ze ZOO ve své tiskové zprávě citují přesně “vodní dělo” – jen ať to není špatně pochopeno. Nikoho jsme nesestřelovali, neubližovali – hasiči vodou vytvořili “vodní clonu” tedy šetrně, bezpečně atd.,“ napsal mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.