Brno si odneslo tři ocenění v soutěži Chytrá města 2021

Ilustrační foto

BRNO – V 5. ročníku soutěže Chytrá města 2021 si Brno nevedlo vůbec špatně. Získalo ocenění za dotační tituly na podporu zelenějšího Brna, angažovanost města ve snižování CO2 a jeden z modulů v e-shopu.

Do soutěže mohou města, obce, regiony, soukromé společnosti či fyzické osoby přihlašovat svá chytrá řešení, která zlepšují život. Kromě již existujících projektů bylo možné zapojit i záměry či vize. Celkem se sešlo 100 návrhů napříč kategoriemi.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

A jak dopadlo v soutěži právě Brno? Odneslo si první místo v kategorii Projekt pro město s více než 200 tisíci obyvateli díky svému projektu Ekodotace. Ten si klade za cíl vybudovat co nejvíce zelených střech, lépe hospodařit s dešťovou vodou, oživovat nábřeží, ozeleňovat vnitrobloky a podpořit ekologickou výchovu a využívání městské hromadné dopravy. Zvláštní cenu dostalo město také za Memorandum o dlouhodobé spolupráci k adaptaci na klimatické změny, které uzavírá s brněnskými firmami a institucemi. Všichni se snaží snižovat emise CO2, jejich záměrem je snížení o 40 % do roku 2030.

Druhou zvláštní cenu poroty obdrželo Brno za přínos v boji proti pandemii covid-19, a to za rozšíření e-shopu městských služeb v modulu Zoo o projekt Nakrm zvíře. „V době pandemie byla vládním nařízením zoologická zahrada uzavřena, a potýkala se tak s finančními problémy. Na našem e-shopu městských služeb Brno ID jsme v modulu Zoo, v němž lze mimo jiné online pořídit vstupenky, adoptovat zvíře nebo zakoupit zážitkový program, vytvořili pro veřejnost možnost nakrmit zvíře,“ upřesnil náměstek primátorky Tomáš Koláčný. Aktuálně lze tímto způsobem pomoci 11 zvířatům, včetně krajty zelené, tygra sumaterského nebo žirafy síťované.