Záchranáři převáží covidové pacienty z vytížených nemocnic. Dvě děti ve vážném stavu jely do Brna

Ilustrační foto: KNTB

ZLÍNSKÝ KRAJ – Sílící epidemie korovaniru se podepisuje na chodu krajské záchranné služby. Podle jejího mluvčího převyšuje počet výjezdů všechny předchozí vlny. Kromě nich obstarávají i převozy pacientů mezi nemocnicemi.

Zatímco na začátku listopadu tvořily výjezdy k pacientům s covidem nebo podezřením na covid 10 procent všech výjezdů, nyní je to už téměř 20 procent. Četnost zásahů převyšuje pandemickou vlnu z letošního jara a loňského podzimu. „Je to dáno tím, že ve zmíněných vlnách byl v České republice vyhlášen lockdown. Díky tomu, že lidé zůstávali doma, se snížil počet zásahů ZZS ZK u dopravních nehod, sportovních úrazů a podobně,“ vysvětluje mluvčí krajských záchranářů Jakub Omelka.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pacienty bylo třeba převézt z přetížené valašskomeziříčské nemocnice

Záchranáři už několikrát zajišťovali i převoz pacientů mezi zdravotnickými zařízeními, a to nejen v rámci kraje. Během uplynulého týdne transportovali sedm pacientů. „Ve třech případech šlo o stabilizované pacienty s potřebou kontinuální kyslíkové terapie. Důvod převozu byla snaha ulevit zátěži nemocnice ve Valašském Meziříčí. Pacienti putovali z Valašského Meziříčí do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Stejnou trasu absolvovaly i dvě pacientky ve vážném zdravotním stavu,“ uvedl Omelka.

Posádky krajské záchranky převážely rovněž dvě děti ve vážném stavu. Obě skončily ve Fakultní nemocnici v Brně. „Děti nebyly převezeny z kapacitních důvodů, ale proto, že FN v Brně může díky svému zaměření na dětské pacienty nabídnout špičkovou pediatrickou péči,“ upřesnil mluvčí.

Při setkání se záchranáři je třeba dodržovat hygienická opatření

Ačkoliv se i záchranné služby týkají personální výpadky, její chod tím není nijak ohrožený. „Přesto chceme znovu apelovat na všechny, kteří přijdou do styku s posádkou záchranné služby, aby důsledně dodržovali hygienická opatření. Zejména je prosíme o zakrytí úst a nosu, nejlépe respirátorem třídy FFP2 a vyšší. Děkujeme, chráníte tím nejen sebe, ale i naše posádky, které čelí extrémnímu náporu,“ vzkázal Jakub Omelka.

„Také chceme zopakovat, aby se s onemocněním covid-19 lidé na linku 155 obraceli v případě, zhorší- li se jejich zdravotní stav natolik, že se například objeví námahová či klidová dušnost nebo vysoké horečky nereagující na antipyretickou léčbu. Zejména se to vztahuje na pacienty, kteří se léčí dlouhodobě i s jinými chorobami, jako vysoký tlak, ischemická choroba srdeční nebo cukrovka,“ zdůraznil na závěr.