Cestující veřejnou dopravou si od příštího roku připlatí

Foto: Jiří Balát/Zlínský kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ – Hejtmanství v následujícím roce přistoupí k úpravě ceníku jízdného v rámci Integrované dopravy Zlínského kraje. Cestující si tak v autobusech a vlacích připlatí 20 haléřů na jednom najetém kilometru. Změny schválili krajští radní na včerejším jednání.

V současnosti cestující při nástupu zaplatí 9 korun a poté 1 korunu za každý kilometr. „Od 1. ledna 2022 se cena za ujetý kilometr zvýší na 1 korunu 20 haléřů, nástupní sazba se měnit nebude, zůstane tedy na 9 korunách. Jízdné se přitom bude zaokrouhlovat na celé koruny,“ uvádí jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje Martin Štětkář.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Důvodem pro navýšení jsou dlouhodobě rostoucí výdaje na zajištění veřejné dopravy. Jízdné se přitom od roku 2019 nezdražovalo. „Jako řádný hospodář musíme reagovat na aktuální ekonomickou realitu. Pro srovnání – zatímco u nás ve Zlínském kraji cestující spolu s nástupní sazbou platí za každý ujetý kilometr 1 korunu, v sousedním Moravskoslezském kraji je to 1 koruna 40 haléřů,“ říká náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Radek Doležel.

Další změny přinese zónový tarif

V příštím roce čeká veřejnou dopravu další zásadní novinka, a tou je zavedení zónového tarifu. „V zásadě půjde o to, že kraj rozdělíme na zhruba 120 zón. Cena jízdenky se potom bude odvíjet už ne od kilometrů, ale od počtu ujetých zón,“ vysvětluje Martin Štětkář.

Zónový tarif umožní navíc zavedení časových jízdenek. V první fázi se počítá s možností nákupu sedmidenního a měsíčního časového jízdného. Přechod na zónový tarif a časové jízdenky by mohl nastat od července 2022. „V plánu je další navýšení základního jízdného. Současně s tím však začnou platit časové kupony, které budou naopak nabízet výhodnější jízdné a pravidelní cestující díky nim ušetří,“ uzavírá Radek Doležel.