2,6kilový nádor vyoperovali chirurgové v Ostravě muži, který se dva roky bál doktorů

Foto/FNO

OSTRAVA – Jedenáctý den po operaci by propuštěn do domácí péče pacient, kterému tým lékařů ve Fakultní nemocnici Ostrava odstranil nádor, který měřil 25 krát 16 centimetrů. Muž se předtím dva roky bál jít k lékaři.

“Nádor vycházel z jaterního laloku a vážil více než dva a půl kilogramu. Muže přivezla do fakultní nemocnice záchranná služba, protože špatně dýchal a měl silné bolesti v břiše,” uvedl přednosta chirurgické kliniky Petr Vávra.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Pacient se lékařům po operaci přiznal, že bolesti břicha měl už téměř dva roky. “Bojím se doktorů. Říkal jsem si, že nepůjdu do nemocnice, kde leží i lidi s covidem. Měl jsem strach z nákazy,” sdělil pacient zdravotníkům s tím, že do nemocnice ho dostaly až vážné problémy s dýcháním.

„ Nádor se nacházel se mezi střevem, žaludkem, slinivkou a slezinou. Byl už takových rozměrů, že začal vytlačovat bránici, a tím muži způsoboval vážné dýchací problémy. Bylo to opravdu raritní, protože většinou operujeme útvary, které mají 2 až 3 centimetry. Předpokládáme, že rostl několik let,“ doplnil hlavní operatér, docent Vávra.

Výkon byl podle lékařů komplikovaný kvůli značnému množství okolních cév. Aby se zabránilo masivnímu krvácení, museli lékaři při jeho odstranění použít speciální postup.

Operace se uskutečnila podle zdravotníků tak zvaně na poslední chvíli. Pokud by se totiž lékařům útvar nepodařilo vyoperovat nyní, prorostl by do okolních orgánů a byl by už neoperovatelný.