Jihlavská Akné poradna pomáhá lidem napříč republikou

Lékařka Nicole Polcarová s vítězným diplomem v soutěži kazuistik. Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Kožní lékařka jihlavské nemocnice Nicole Polcarová se stala vítězkou kazuistik (příběhů pacientů) na celostátní konferenci Akné a obličejové dermatózy. Zaujala případem pacienta, který nazvala „Vypadá jako akné, ale není to akné“. Následuje tak kolegyni lékařku Zuzanu Nevoralovou, kterou vyhledávají pacienti z celé republiky.

Akné poradna funguje v jihlavské nemocnici již 22 let. Vede ji kožní lékařka Zuzana Nevoralová, která je zároveň autorkou několika odborných knih. „S pacientem vždy začínáme rozhovorem o jeho problémech. Zjišťujeme, jak dlouho akné trvá a čím byl dotyčný dosud léčen. Některé léky totiž mohou akné vyvolat nebo zhoršit. Na vině může být třeba i nesprávně zvolená antikoncepce. Potom je pacient vyšetřen a podle stavu a typu akné je nejčastěji zvolena celková léčba, která je kombinovaná s léčbou místní,“ říká lékařka.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Problémy s akné má až 95 procent lidí a až 15 procent dospělých nad 25 let. V posledních letech ale přibývá i „malých“ pacientů. Nejčastějšími pacienty jsou ženy v období puberty, výjimkou nejsou ani čtyřicetileté nebo i starší padesáti let. Ve specializované ambulanci jihlavské nemocnice léčí jen ty nejtěžší případy. Přijíždějí sem pacienti nejenom z Kraje Vysočina, ale i z jižních a východních Čech, z jižní Moravy a výjimečně i z ostatních krajů. Konzultovány jsou zde závažné případy z celé republiky.

V rukou lékařky Zuzany Nevoralové proto často končí děkovné dopisy. „Vždy mi udělají velkou radost. Po úspěšné léčbě se pacienti cítí lépe jak po tělesné, tak i psychické stránce,“ říká lékařka. Kromě akné jsou v poradně léčeny i těžké případy růžovky, periorální dermatitidy a jiné závažné choroby na obličeji. Chemickými peelingy a ošetřením dermarollerem jsou řešeny pigmentace a jizvy po akné.

Vzhledem k velkému počtu ošetřovaných pacientů mohou být v současné době nově přijímány jen nejzávažnější případy, a to vždy po konzultaci s předchozím ošetřujícím lékařem. Stále častěji jsou sem posíláni pacienti i ze vzdálených míst celé České republiky.