Ostravský domov pro seniory vydává výjímečnou publikaci

Foto/Město Ostrava

OSTRAVA – Publikaci “Tváře a osudy” vydává ostravský Domov pro seniory Kamenec. Název díla již předznamenává jeho obsah. Kniha totiž zahrnuje příběhy a tváře téměř čtyř desítek obyvatel domova.

Za nezvyklým nápadem uchovat vzpomínky a příběhy seniorů stojí ředitel domova Juraj Chomič. Autorkou krátkých příběhů je novinářka Scarlett Wilková, obyvatele domova fotografoval Adolf Horsinka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Možná to zní zvláštně, ale i stáří může být krásné, má své půvaby a poetiku života. Chtěli jsme zachytit zajímavé, mnohdy statečné a výjimečné obyvatele našeho domova,” vysvětlil Juraj Chomič s tím, že současné generace seniorů si pamatuje válku, ale život jim mnohdy stavěl do cesty i další překážky v pracovních, či rodinných oblastech.

V příbězích seniorů najdou čtenáři osudy obyvatel domova, jejichž životy prolínají otázky existenční, vzpomínky na zaměstnání, ať už se jednalo o hornictví či profesi telefonistky, kterou dnes známe už poněkud jinak, než před desetiletími.

Častým společným jmenovatelem příběhů je nejbolestivější otázka, a to odchod jejich nejbližších. Vydání knihy se navíc nedočkali ani všichni obyvatelé domova a jejich poselství se tak lze dočíst už jen v řádcích jejich příběhů.