Internetoví podvodníci obrali muže na Vyškovsku o tisíce

ilustrační foto: pixabay.com

VYŠKOV, BRNO-VENKOV – Bohužel internet se stává čím dál častěji prostředkem podvodů, zvláště před Vánoci. Jeden podvodník na Vyškovsku vylákal z mladého muže ještě daleko větší částku za mobilní telefon, než za jakou původně prodával. Vyškovským i slavkovským policistům lidé nahlásili minulý týden další podezření z podvodného jednání.

Scénář je vždy podobný. Lidé si vyhlédnou zboží, zaplatí dopředu a pak se nedočkají ani zboží, ani peněz, ani žádné odpovědi. Například slavkovští policisté nyní šetří případ, kdy si muž vyhlédl na internetovém prodejním portále herní konzoli. S neznámým prodávajícím se dohodl, že zašle na jeho účet polovinu ceny, což bylo téměř 7 tisíc korun. Protože několik týdnů zaplacené zboží nedorazilo a prodávající nereagoval, obrátil se na policii.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ještě hůře dopadl mladý muž z Vyškovska. Toužil po značkovém mobilním telefonu tak, že inzerujícímu během necelého měsíce posílal částky v řádu tisícovek korun. Paradoxem bylo, že prodávající nabízel na sociální síti mobilní telefon za částku 10500 korun, ale pod různými záminkami dokázal vylákat z mladíka nakonec 19 tisíc korun. Začalo to zálohou, pak podvodník pokračoval požadováním částky za osobní dovoz, a když ztratil kupující zájem a požadoval peníze zpět, ještě ho nepoctivý prodejce přesvědčil, aby poslal další peníze nebo mu dobil mobilní telefon s tím, že pak navrátí celou částku, ale nic se nestalo.

Dvaapadesátileté ženě z Tišnovska se hodně prodražilo, že reagovala na email, podle kterého měla zaplatit jakýsi poplatek za špatné zadání doručovací adresy. Do dalšího otevřeného odkazu pak vyplnila kompletní údaje k platební kartě včetně bezpečnostního kódu. Později ale zjistila, že jí namísto avízovaných 69 korun z účtu zmizelo skoro 120 euro. Podvodník tedy získal asi 3 tisíce korun. „Důrazně varujeme před podobnými nákupy. Pokud již pošleme nějakou zálohu a prodávající po nás požaduje další platby, které nebyly předem dohodnuté, je to varovný signál, abychom nic dalšího neposílali. Je totiž velmi pravděpodobné, že se nedočkáme ani peněz, ani zboží. Při nakupování na internetových inzertních portálech buďte obezřetní a nenechte se zlákat podezřele levnou nabídkou. Raději také nikdy neposílejte peníze předem, ale zvolte jiný způsob platby, např. dobírku s kontrolou dodaného zboží. Co se týká internetových obchodů, je bezpečnější využívat ty zákazníky ověřené,“ varovala policejní mluvčí Alice Musilová.