Movember v Hradišti přilákal 1 500 zájemců, u 200 z nich zdravotníci odhalili možný problém

Foto: Uherskohradišťská nemocnice

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Listopadová kampaň Movember se v Uherskohradišťské nemocnici setkala s velkým zájmem. Preventivní vyšetření prostaty se rozhodlo podstoupit 1 502 zájemců. U čtyř z nich zdravotníci diagnostikovali vážný problém.

Vůbec poprvé se v letošním ročníku všechny výsledky se zvýšenou hodnotou zahrnuly do takzvané „šedé zóny“. Ocitlo se zde tak 211 mužů, což činí 14, 1 procent z celkového množství odebraných vzorků. „Zvýšené hodnoty mohou být ukazatelem změn na prostatě, pro kontrolu doporučujeme pacientům zvolit raději další metodu – sono či palpační vyšetření na urologické ambulanci,“ vysvětluje primářka oddělení klinické biochemie Bronislava Rozhonová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zájem mužů o vyšetření byl srovnatelný s minulým ročníkem, který se kvůli epidemii koronaviru přesunul na únor. „S vypětím všech sil jsme moc rádi, že se Movember uskutečnil ve správném termínu, i když mnohé odběrové dny byly v kombinaci s dalšími odběry opravdu na hraně našich kapacitních i personálních možností. V akci ovšem vidíme smysl a v tradici jejího pořádání bychom chtěli nadále pokračovat,“ dodává primářka Rozhonová.