Nový přístroj na jihlavské urologii pomůže při odhalování nádorů

Primář Jaroslav Ženíšek při obsluze nové endoskopické jednotky. Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Urologové v jihlavské nemocnici mají k dispozici novou vyšetřovací jednotku. Pomocí videokamery spojené s endoskopickým přístrojem mohou sledovat dolní cesty močové a s větší přesností odhalit zejména nádorová onemocnění. Technika je využívána i v rámci kontrol po onkologické léčbě.

Přístroj slouží nejen k samotnému vyšetření, ale dokáže i uchovat jeho výsledky. Lékaři se tak mohou vracet k předchozím záznamům o pacientovi nebo konzultovat nález s dalšími kolegy. „Podobně jako u laparoskopických operací je videokamera připojena na optiku endoskopu a lékař může s velkou přesností hodnotit na připojeném monitoru vlastní nález,“ popisuje primář urologického oddělení Jaroslav Ženíšek.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Televizní řetězec TELE PACK, tvořený monitorem, kamerou a světelným zdrojem, je výstižně charakterizován jako přístroj all in one. „Zařízení je snadno přenosné i k lůžku pacienta. Přístroj nám umožňuje provést vyšetření dolních cest močových i u pacientů na lůžku intenzivní péče, kteří nemohou být převezeni na urologickou ambulanci z důvodů napojení na přístroje zajišťující základní životní funkce,“ dodává Jaroslav Ženíšek.

Novou jednotku využívají lékaři denně, během týdne provedou kolem deseti až patnácti vyšetření. Jednotku TELE PACK mohla jihlavská nemocnice pořídit i díky nadaci Muži proti rakovině, která na její nákup věnovala sto tisíc korun. Cena přístroje je včetně DPH 600 tisíc korun.