Jihlava zvýší ceny za vodu. Obce na Jihlavsku si oproti krajskému městu ještě připlatí

Foto: Město Jihlava

JIHLAVA – Město Jihlava se příští rok chystá o šest procent zvýšit vodné a stočné, za kubík vody tak Jihlavané zaplatí 101 korun. S téměř dvojnásobným zvýšením musejí počítat obyvatelé ostatních obcí Jihlavska.

Vodné a stočné v Jihlavě, které doposud činí 95,13 Kč, by se od příštího roku mělo zvýšit o 6,35 procent. Vodné bude dražší o 2,14 korun a cena stočného naroste o 3,35 korun. Kubík vody (vodné i stočné dohromady) tak bude nově stát 101,17 korun včetně DPH.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Zvýšení ceny vody v Jihlavě ale není zdaleka tak razantní jako v ostatních obcích na Jihlavsku. Cena za vodné a stočné se totiž ve 25 členských obcích Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko v roce 2022 zvýší o 11 procent. Za dodávku metru krychlového pitné vody a vyčištění stejného množství odpadní vody budou obyvatelé platit 111,09 korun s DPH.

Hlavním důvodem navýšení cen vodného a stočného jsou zvýšené ceny za veškeré energie, pohonné hmoty apod. a také současný stav vodohospodářské infrastruktury – je zastaralá, poruchová a vyžaduje vysoké investice do oprav. Zvyšování cen se tak dá očekávat i v dalších letech.

„Oprava a obnova vodohospodářské infrastruktury v Jihlavě dlouho stagnovala kvůli dlouholetému soudnímu sporu o její vlastnictví. Teprve po převzetí infrastruktury počátkem ledna letošního roku jsme zjistili její skutečný stav. Abychom vůbec mohli čerpat dotace a začít s její obnovou, tak bohužel musíme vodné a stočné navýšit. Město nemá finance na sanaci tak velkých částek,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Ostatní města mají vodu ještě dražší

Ze stránek Vodárenské a.s. je patrné, že Jihlava zůstane s cenou vody na úrovni 101 korun zdaleka nejlevnější. Např. v Ivančicích, na Tišnovsku, Šlapanicku nebo Židlochovicku bude cena 116 korun, v Blansku budou platit 114,27 Kč. Město Třebíč má cenu stanovenou na 108,72 korun a Žďár nad Sázavou na 103,10 korun.