Kde si poslechnete Českou mši vánoční?

JIŽNÍ ČECHY – Přestože Česká mše vánoční či chcete-li mše Hej mistře vznikla už v roce 1796, neumíme si bez ní představit Vánoce ani dnes. Pokud ještě nevíte, kam na “Rybovku” vyrazíte, můžete si vybrat z níže uvedeného přehledu.

Mezi první města v Jihočeském kraji, kde tato česky psaná církevní skladba Jana Jakuba Ryby zazní, budou patřit Strakonice a Jindřichův Hradec. V obou případech se jedná o čtvrtek 16. prosince v 19 hodin a vybranými místy jsou Dům kultury ve Strakonicích a kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci.

V podání Píseckého komorního orchestru pod vedením Felixe Slováčka mladšího ji vyslechnete v koncertní síni Trojice v Písku. Zároveň zde 19. prosince v 17 hodin vystoupí i smíšený pěvecký sbor Sonitus a sólisté.

Táborský symfonický orchestr Bolech s místními pěveckými sbory tradičně přednese nejen slavnou skladbu Jakuba Jana Ryby, ale celý vánoční program pod vedením Vladimíra Elnera. Za ojedinělým zážitkem se vydejte do Divadla Oskara Nedbala v Táboře 19. prosince v 19 hodin.

Kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné v Českém Krumlově rozezní pod taktovkou Oldřicha Vlčka Krumlovský komorní orchestr, Smyčcový orchestr Český Krumlov a smíšený pěvecký sbor Perchta 26. prosince v 17 a ve 20 hodin. Jako hosté večera vystoupí Tereza Mátlová, Ester Pavlů, Tomáš Jeřábek a Daniel Hůlka.

Smíšený pěvecký sbor Česká píseň Prachatice nacvičil pod vedením sbormistryně Marcely Pehelové adventní program, který představí 22. prosince v 19 hodin v sále Národního domu a 30. prosince v 18 hodin v kostele Sv. Jakuba Většího. Společně s nimi vystoupí Pošumavská komorní filharmonie pod taktovkou Karla Haymanna.

A teď už Hej, mistře, vstaň bystře, vzhlédni na jasnost, nebes na švarnost, krásu uhlídáš, v tento noční čas.