Kudy v Brdech na běžky? Aktualizovaná mapa brdských tras pro rok 2022!

Ilustrační foto: Pixabay

PŘÍBRAM – Město Příbram a Vojenské lesy se opět domluvily. Spolupracují již několik let, aby před každou zimní sezónou zajistily prostor v brdské přírodě pro milovníky bílé stopy a zároveň nezbytnou sjízdnost části komunikací.

„Každoročně se ale celý systém trochu liší podle potřeb Vojenských lesů, letos především v návaznosti na dokončení sanačních těžeb po kůrovcové kalamitě,“ uvedl David Novotný, ředitel divize, která Brdy hospodářsky spravuje. Oproti minulé sezóně tak nebude součástí systému zimních běžeckých tras lesní cesta Obrázecká, kterou potřebují pro zajištění těžby, a také menší úsek lesních cest Dlouhá, Korunská, Dobrotivská a část protipožárního příkopu.

Brdská lyžařská magistrála

Také letos bude v hřebenové oblasti možné využít páteřní tzv. Brdskou lyžařskou magistrálu ze Zaječova přes Dlouhý vrch, Houpák a Tok na Brdské sedlo a dál až na Prahu a do Teslín. Na ni bude navazovat systém dalších cest, který je podobný jako v loňském roce. Brdské trasy budou opět napojeny na celou řadu vhodných nástupních míst na okraji chráněné krajinné oblasti jak ve Středočeském, tak i Plzeňském kraji, čímž by se měl rozložit nápor zájemců o brdské trasy.

Vhodnými nástupními místy s dopravou, či návštěvnickými parkovacími kapacitami jsou
i letos Nepomuk, Láz, Bohutín, Příbram–Kozičín a Příbram–Orlov. A dále Obecnice, Zaječov, Teslíny, Strašice, Dobřív, Mirošov, Skořice a Míšov.

Z plzeňské strany Brd

Pro aktuální sezónu se ke spolupráci připojily obec Strašice a Ski areál Těškov, které připravily několik tras z plzeňské strany Brd, konkrétně ze Strašic, Mirošova, Skořic a nedalekého Těškova. Ty budou upravovány strojově pro klasický i volný styl.

Stopovací zařízení

Město Příbram spolu s Městskými lesy v letošní zimě vyzkouší provozování stopovacího zařízení na úpravu tras. „Úprava zimních běžeckých tras na lesních cestách z příbramské strany CHKO Brdy je s ohledem na hospodářskou činnost VLS či náročnost terénu pro stroj tažený za traktorem velmi obtížná. Město využije stroj k úpravě menších okruhů u Orlova a Kozičína a pokud budou i ve městě dobré podmínky tak také v areálu bývalého atletického oválu na Zdaboři. Cílem je vytvořit trasy pro méně zkušené nebo začínající běžkaře,“ uvedl starosta Příbrami Jan Konvalinka.

Úprava stop ve vrcholových partiích Brd, konkrétně kolem protipožárního příkopu na Toku, bude realizovaná podle finančních a technických možností města Příbram a obce Strašice.

Akutální mapa brdských běžkařských tras