Srážka dodávky se stojícím kamionem, ale i desítky špatně parkujících vozidel. Policisté dnes v noci kontrolovali D1

Dodávka narazila do kamionu stojícího v odstavném pruhu. Foto: Policie ČR

KRAJ VYSOČINA – Při mimořádné dopravně bezpečnostní akci na D1, zaměřené na parkování kamionů, řešili policisté dnes před půlnocí vážnou dopravní nehodu. Řidič dodávky narazil do stojícího kamionu, své vozidlo přitom zdemoloval a při nehodě se zranil. Policisté zároveň zachytili 40 řidičů nocujících mimo vyhrazená parkoviště.

Celkem pět policejních hlídek kontrolovalo v noci ze středy 15. prosince na čtvrtek dálnici D1. Policisté se zaměřovali na místa, kde parkují nákladní auta a kamiony, které tím často ohrožují bezpečnost projíždějících řidičů. „Jedná se o nájezdy a sjezdy z dálnice a také odbočovací a připojovací pruhy na dálnici D1. Stání jízdních souprav v těchto místech je především při snížené viditelnosti velice nebezpečné pro ostatní řidiče, kteří mohou stojící vozidlo snadno přehlédnout a narazit do něj,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

A právě k jedné takové nehodě došlo ve středu 15. prosince ve 23.30 hodin na 89. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Brno. „Dvaatřicetiletý řidič s dodávkovým vozidlem – jednalo se o cizího státního příslušníka – zezadu narazil do odstaveného nákladního vozidla – jednalo se o tahač s návěsem. Tento řidič zde jízdní soupravu odstavil z důvodu čerpání bezpečnostní přestávky,“ informovala mluvčí.

Cizinec se při nehodě zranil, po vyproštění ze zdemolované kabiny jej záchranáři převezli se středně těžkým zraněním do pelhřimovské nemocnice. Dechová zkouška vyloučila, že by si před jízdou dopřál alkohol. Podle policie najel řidič do odstavného pruhu proto, že se plně nevěnoval řízení. Nehoda noční provoz na D1 výrazně neovlivnila. Hmotná škoda je téměř 600 tisíc korun.

Padaly pokuty

Při noční akci, která trvala až do časných ranních hodin, zadrželi policisté čtyřicet řidičů parkujících mimo vyhrazená parkoviště. Zároveň kontrolovali i přetíženost kamionů se dřevem. „Všechny řidiče jsme z místa vykázali a uložili jim na místě pokutu v příkazním řízení. V rámci kontroly na stanovišti s nízko rychlostním vážením se jeden řidič odmítl podrobit vážení a policisté mu na místě uložili pokutu ve výši 30 000 korun,“ dodala Dana Čírtková.

Kromě těchto přestupků neměli tři řidiči platnou dálniční známku, dva měli vozidlo ve špatném technickém stavu a jeden za jízdy telefonoval. Podobné akce budou na dálnici D1 pokračovat i v dalším období.

Řidiče museli ze zdemolované kabiny vyprostit hasiči. Foto: Policie ČR