Objevte původ vánočních zvyků na výstavě

STRAKONICE – Nacházíme se v období, které je spojeno s mnoha zvyky a legendami. Spousta lidí se každý rok líbá pod jmelím, ale věděli jste, že původ tohoto zvyku sahá do Norska? Na výstavě Když se řekne zima se dozvíte více i o činnostech, které jsou se zimním obdobím spojené, a děti objeví, kdo byli prkýnkáři, či co byla želízka klouzavá.

Mnoha zvykům se v minulosti přikládal větší význam než dnes, ale přesto si uchovaly své místo v našich životech. K činnostem, které bylo dříve třeba udělat a které pak lidem ulehčovaly život po zbytek roku, patřila třeba práce s peřím. Používáte doma peroutku? Někteří z vás jistě ano a také pro mnoho babiček to byl nepostradatelný pomocník v kuchyni. Peří hrálo svou roli dokonce i při střelbě z děla. Na výstavě také zjistíte, jak si dříve lidé pořizovali led a jak ho uskladňovali, nebo kdy bylo dovoleno příst na kolovratu a kdy ne. Dokonce i světýlka na stromečku mají svůj důvod. Nejsou to jen elektrické žárovičky, které rozsvěcujeme dnes. Zvyk se zrodil již za doby Ježíše.

Zajímá vás původ zimních radovánek, kterým se děti oddávají dodnes? Počátky některých sahají až daleko do doby před Kristem a dokonce do míst, kde bychom to sotva tušili. Přijďte zjistit, kdo byli prkýnkáři a co byla želízka klouzavá na vánoční výstavu Když se řekne zima. V černé kuchyni strakonického hradu je přístupná do 26. prosince.