Pozor na otravy oxidem uhelnatým! Přiotrávená rodina z Jihlavska skončila v nemocnici

ilustrační foto

JIHLAVA – S příchodem topné sezóny se v domácnostech množí případy otravy oxidem uhelnatým. Jen za poslední tři týdny vyjížděli záchranáři ke třem případům, mezi které patřila i rodina z Jihlavska. Čtyři její členové měli namále, nakonec ale skončili včas v nemocnici, což jim zachránilo život.

Od listopadu každoročně přibývá výjezdů záchranářů k pacientům intoxikovaným oxidem uhelnatým. Ten v domácnostech obvykle vzniká špatným spalováním, nejčastěji u karmy v koupelně, plynového kotle nebo kamen. V období od 26. listopadu se zvukový alarm osobních hlásičů oxidu uhelnatého rozezněl záchranářům hned třikrát. Přiotráveno bylo celkem šest osob.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

K jedné takové události vyjížděli záchranáři koncem listopadu na Jihlavsku. „Již při příchodu do bytu začal detektor CO hlásit zvýšenou hladinu oxidu uhelnatého a na displeji se ukázala hodnota 420 ppm. Přitom již hladina překračující 150 ppm může být životu nebezpečná. Na místě se nacházely čtyři osoby, které byly neprodleně evakuovány a po poskytnutí potřebné péče, včetně podání kyslíku, převezeny k definitivnímu zaléčení a vyšetření do nemocnice v Jihlavě,“ informoval mluvčí záchranné služby Petr Janáček.

Dvě podobné události řešili zdravotníci v prosinci i na Třebíčsku a Havlíčkobrodsku. V obou těchto případech stála za otravou oxidem uhelnatým plynová karma v koupelně.

Detektor CO jako prevence

Oxid uhelnatý není vidět ani cítit, takže k jeho zvýšené koncentraci a následné otravě dochází v domácnostech velice rychle a nepozorovaně. Otrava se může projevit nevolností, zvracením, bolestí hlavy, závratí nebo celkovou slabostí. Výjimkou není ani porucha koordinace pohybů a v horších případech ztráta vědomí.

„V rámci první pomoci je zásadní zavolání na tísňovou linku 155, a pokud to situace dovolí, tak co nejrychlejší evakuace postiženého ze zamořeného prostoru. Stále nejúčinnější a nejlevnější prevencí proti otravě oxidem uhelnatým jsou pravidelné kontroly všech plynových spotřebičů a pořízení hlásiče oxidu uhelnatého, jehož cena se pohybuje v řádech stokorun,“ dodal Petr Janáček. Takový přístroj může totiž bez nadsázky zachránit život.