Úsobí na Havlíčkobrodsku skrývalo nález z druhé světové války

Foto: Policie ČR

HAVLÍČKŮV BROD – Neobvyklý objev nahlásil v sobotu policistům muž z Havlíčkobrodska. V obci Úsobí nalezl v zemi podezřelé předměty připomínající munici. Přivolaný pyrotechnik je identifikoval jako miny z druhé světové války a nález poté odvezl k likvidaci.

Oznámení o výskytu několika podezřele vypadajících předmětů v katastru obce Úsobí přijali policisté v sobotu 18. prosince krátce před jedenáctou hodinou dopoledne. „Předměty nalezl muž při kontrole a provádění prací a okamžitě informoval policii. Operační důstojník oznamovatele poučil, aby s předměty nikdo nemanipuloval a vyčkal příjezdu policejní hlídky,“ sdělila mluvčí policie Stanislava Rázlová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Policisté ihned kontaktovali policejního pyrotechnika. „Pyrotechnik českobudějovické expozitury místo nálezu pečlivě prohledal a zajistil zde patnáct kusů dělostřeleckých min ráže 82 mm z období druhé světové války,“ uvedla mluvčí. Pyrotechnik následně celý nález odvezl k bezpečné likvidaci.

V souvislosti s podobnými případy apelují policisté na veřejnost, aby nález podezřelých předmětů vždy neprodleně oznámili na linku tísňového volání 158 nebo na nejbližší policejní služebně.

„V žádném případě s takovými předměty sami nemanipulujte, nedotýkejte se jich a nikam je nepřevážejte. Neodborným zacházením a sebemenší manipulací s předmětem může dojít k výbuchu nebo výstřelu a můžete tak ohrozit na životě a zdraví sebe nebo ostatní osoby,“ dodala Stanislava Rázlová s tím, že pokud pyrotechnik zjistí, že se o nebezpečnou munici nejedná, nehrozí oznamovateli žádný postih.

Foto: Policie ČR