V českobudějovické MHD dojde od ledna ke změně tarifu jízdného

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Od 1. ledna 2022 začne v českobudějovické městské hromadné dopravě platit aktualizovaný Tarif jízdného, se kterým se mění také cena jízdného. Zákazníkům, kteří nakoupili jednorázové jízdenky ve větším množství a nestačí je do konce roku 2021 využít, umožní dopravní podnik jejich výměnu, a to s doplatkem do ceny platné dle nového Tarifu.

Jak informovala tisková mluvčí českobudějovického dopravního podniku Barbora Smudková, výměna jízdenek bude možná od pondělí 3. ledna 2022 a to ve všech standardních předprodejních místech Dopravního podniku města České Budějovice. „Tato místa najdete v sídle společnosti na Novohradské ulici, v IGY centru, DOC Mercury a na sídlišti Šumava. K výměně budou zákazníci potřebovat stávající jízdenky, které chtějí vyměnit. Rozdíl ceny jim pak dopravní podnik umožní doplatit, a to v hotovosti i platební kartou,” uvedla Smudková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Jízdenky platné do roku 2021 bude možné vyměnit do konce června 2022. Dopravní podnik ale cestující upozorňuje, že už od 1. ledna 2022, kdy nový tarif vstoupí v platnost, bude potřeba cestovat na jízdenky za nové ceny.

„Cestující, kteří si časovou předplatní jízdenku zakoupili v průběhu roku 2021 s přesahem do roku 2022, mohou bez starostí cestovat dál dle platnosti uvedené na kupónu. To samozřejmě platí pro všechny druhy stávajících kupónů včetně seniorských. Nové s platností od roku 2022 si však cestující pořídí již za aktualizované ceny. Časové předplatní jízdenky si po novém roce nebudou muset zřizovat senioři nad 75 let, kterým pro bezplatnou přepravu poslouží občanský průkaz,” doplnila mluvčí českobudějovického dopravního podniku.

Nové možnosti cestování

S těmito novinkami pro rok 2022 se nezmění jen ceny jízdenek, objeví se také nové možnosti, jak jízdné nakupovat. Moderní odbavovací systém umožní cestujícím od nového roku zakoupit jízdenky přímo ve vozech, nabídku jízdného zákazníci naleznou také v připravovaném e-shopu DPMCB. Tyto novinky jsou navíc jen jednou z částí projektu Rozvoj prvků telematiky pro zvýšení kvality a atraktivity služeb MHD v Českých Budějovicích (RPT), který pomůže k efektivnějšímu řízení městské hromadné dopravy a například i k zpřesnění predikcí příjezdů vozů na elektronických zastávkových označnících. Projekt RPT bude oficiálně spuštěn až od příštího roku, např. nové virtuální jízdenky, které lze zakoupit přímo ve voze, ale cestující ve zkušebním režimu je mohou plně využít už od 13. prosince 2021.

Úbytek cestujících kvůli koronaviru

Dopravnímu podniku s příchodem koronaviru ubyli cestující, a to na zhruba 80 procent oproti roku 2019. Jejich počet se letos začal vracet k plánovaným hodnotám až se zahájením školní docházky. „K nepopulárnímu navýšení cen jízdného jsme přistoupili neradi, jsem ale přesvědčen, že se jedná o jediný způsob, jak dále kvalitu českobudějovické MHD rozvíjet. Náklady na její provoz letos o 21 milionů korun převýšily tržby z jízdného včetně sjednaných kompenzací. Pokud bychom jedny z nejlevnějších jízdenek v Česku měli udržet, museli bychom snižovat dopravní výkony nebo ty stávající udržovat na úkor vyšších kompenzací od objednatelů,“ hodnotil říjnové rozhodnutí Rady města ředitel Dopravního podniku města České Budějovice Slavoj Dolejš.

Dopravnímu podniku navíc stoupají provozní náklady spojené s rostoucí cenou energií, pohonných hmot či náhradních dílů. Zásadní roli sehrává i limitní situace na trhu práce, ve kterém se profesionální řidiči autobusů hledají obtížně. I z toho důvodu Dopravní podnik od ledna 2022 navýší mzdy stávajících ale i nových zaměstnanců o 10 procent. Nové autobusové řidiče navíc sám školí, jejich příprava pro provoz je ale finančně a zejména časově náročná.