Za vodu si příští rok připlatíme. Rozhodla o tom Rada města Plzně!

Ilustrační fotografie, zdroj: Pixabay

PLZEŇ – Příští rok si budeme bohužel muset šáhnout poněkud hlouběji do kapsy. Rozhodla o tom Rada města Plzně, která schválila nové ceny vodného a stočného.

Vodné bude od 1. ledna 2022 činit 57,52 korun za metr krychlový bez DPH, stočné 35,63 korun za metr krychlový bez DPH, celkem tedy 93,15 korun za metr krychlový bez DPH. Oproti roku 2021 se jedná o navýšení o 3,68 procenta. Důvodem ke zvýšení cen vody je významný nárůst vstupních nákladů, hlavně elektrické energie, chemikálií nutných pro úpravu pitné vody a také nárůst cen veškerých stavebních prací, které souvisejí zejména s obnovou infrastrukturního majetku Vodárny Plzeň a. s. a havarijními či provozními opravami. Jen nárůst cen elektrické energie je předpokládán o 250 procent.

Zdražuje se i surová voda, kterou vodárna musí nakupovat a odebírá ji z řeky Úhlavy v areálu úpravny vody v Plzni na Homolce. „Díky úsporným opatřením, která jsme celoročně zavedli ve všech provozech, můžeme deklarovat, že u nás spotřeba energií ani dalších komponentů nutných k výrobě pitné vody a čištění odpadní vody neroste. Zvýšení ceny vodného a stočného je nutné kvůli nárůstu vstupních cen, s nimiž se musíme vyrovnat,“ prohlásil generální ředitel vodárny Jiří Kozohorský.

Vodárna Plzeň vloni vyrobila cca 14,42 milionu metrů krychlových pitné vody. Průměrná spotřeba vody zůstává v Plzni v posledních letech zhruba stejná, tedy cca 90 litrů vody na osobu a den.
Vodné a stočné patří mezi věcně usměrňované ceny, které se řídí Cenovým věstníkem Ministerstva financí České republiky. Věcně usměrňovaná cena je cena, do které výrobce může zakalkulovat jen oprávněné (ekonomicky zdůvodnitelné) náklady a přiměřenou míru zisku.