Rodinka chvostanů ze zlínské zoo se rozrostla o další mládě

Foto: archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Zlínská zoo se raduje z nového přírůstku do rodiny chvostanů bělolících. Devítiletá samice Oliv se stala maminkou již třetího mláděte, pravděpodobně samičky. Návštěvníci ji mohou zahlédnout v tropické hale Yucatan.

První měsíc života prožilo mládě v bezpečí máminy náruče. Nyní však už tráví většinu času na jejích zádech, je tak daleko větší šance jej uvidět.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Chvostani bělolící se ve zlínské zoo objevili poprvé v roce 2006, kdy se otevřela tropická hala Yucatan. Současnou rodinnou skupinu tvoří pětiletý samec Rasty, který pochází z dánské Zoo Nykobing, devítiletá samice Oliv, kterou odchovali ve zlínské zoo, jejich druhý potomek patnáctiměsíční samička Adélka a letošní dvouměsíční mládě.

Foto: archiv Zoo Zlín

U domorodců si vysloužili přezdívku „létající opice“

Domovinou chvostanů jsou pralesy Venezuely, Surinamu, Guyany a severní Brazílie. Přednost dávají nižším patrům pralesa, jen výjimečně sestupují až na zem. Ve větvích se pohybují rychle a velmi obratně, a i proto jim domorodci říkají „létající opice“.

Žijí v malých rodinných skupinkách, které se skládají z rodičovského páru a různě starých potomků. Ti pak pomáhají s péčí o mladší sourozence. Pro chvostany je typický pohlavní dimorfismus – samec má černou barvu srsti s výraznou bílou maskou v obličeji, samice je šedohnědá s tmavým obličejem. Březost u chvostanů trvá 170 dnů, samice porodí vždy jedno mládě. To se ihned po porodu přichytne samici na břiše. Osamostatňuje se ve věku 6 měsíců, s rodinou však zůstává i v dalších letech.

V přírodě si chvostani pochutnávají na plodech, semenech a listech stromů. Ve zlínské zoo jejich jídelníček tvoří ovoce, k tomu nejoblíbenějšímu patří banány, hrozny, švestky, hrušky a jablka. Dostávají také oříšky, slunečnicová semínka, vařenou rýži a mrkev, vařené vejce a kuřecí maso. Ve velké oblibě mají speciální želé a hmyz.

Foto: archiv Zoo Zlín