Muzeum získalo 29 obrazů malířky Jaroslavy Hýžové

Foto: Muzeum regionu Valašsko

VALAŠSKO – Muzeum regionu Valašsko dokončil složitý proces nákupu 29 obrazů regionální malířky Jaroslavy Hýžové. Ta se narodila na Prostřední Bečvě a vypracovala se na uznávanou kreslířku a grafičku.

Muzeum mělo doposud ve svém archivu 14 obrazů Hýžové, letos odkoupilo od rodiny další část jejího díla. Jednalo s pěticí majitelů žijících u nás a v Německu a podařilo se mu získat 29 děl zastupujících různá období její tvorby. „Jsou mezi nimi díla z dob pražských studií, malby z 50. let minulého století i obrazy vztahující se přímo k jejímu životu a tedy i historii města Valašského Meziříčí. Zvláštní význam pak mají díla prezentující proměny rukopisu a výtvarného vývoje autorky, včetně příklonu k abstraktní tvorbě,“ přiblížila historička umění Muzea regionu Valašsko Kamila Valoušková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Kupní cena obrazů dosáhla téměř 800 tisíc korun, 70 % uhradilo Ministerstvo kultury prostřednictvím dotací a Akviziční fond, zbytek putoval z fondu investic Muzea regionu Valašsko. Nákupem obrazů se muzeum stalo veřejnou institucí s největší sbírkou děl Jaroslavy Hýžové, jejíž část bude v příštím roce vystavena na zámku Lešná u Valašského Meziříčí, o rok později se plánuje velká výstava kompletního díla na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí, jehož součástí bude i vydání monografie.