Krajské nemocnice získaly z evropských fondů více než miliardu korun

Foto: Jiří Balát

ZLÍNSKÝ KRAJ – Nemocnice ve Zlínském kraji a záchranná služba získaly rekordní částku 1,2 miliardy korun z evropských fondů v rámci programu REACT-EU. Ten byl vytvořen na podporu zdravotnictví v souvislosti s pandemií koronaviru.

„Jsem ráda, že se našim nemocnicím a záchranné službě podařilo projekty ve velmi krátkém čase dobře připravit a uspět s nimi. Je to významná pomoc, která zlepší vybavení všech krajských nemocnic nezbytným vybavením, od nemocničních lůžek po nákladnou přístrojovou techniku. V rámci programu podpory zdravotnické záchranné služby umožní částečně financovat i výstavbu výjezdové základny v Otrokovicích,“ podotkla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Olga Sehnalová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Krajská nemocnice Tomáše Bati bude realizovat tři projekty. V plánu má modernizaci urgentního příjmu, při které budou pořízeny nové přístroje a realizovány stavební úpravy. Dotace je ve výši půl miliardy korun. Dalším projektem je zvýšení péče o onkologické pacienty, kteří jsou více než ostatní ohroženi koronavirem, jehož dopad je pro ně nedozírný. Pořízení potřebné přístrojové techniky se podpoří částkou 150 milionů korun. Třetí investicí je rozvoj laboratorních kapacit včetně rekonstrukce hematologického pracoviště. Sem poputuje 60 milionů korun.

Uherskohradišťská nemocnice nakoupí plicní ventilátory, monitory životních funkcí, defibrilátory, lůžka pro intenzivní péči, operační stůl pro gynekologii, laser pro litotripsi, mamograf a rentgeny v částce 115 milionů korun.

Vsetínská nemocnice se chystá na pořízení magnetické rezonance, doplnění a obnovu vybavení ARO, jednotek intenzivní péče či operačních sálů a hlavně covid jednotek. Dotace činí téměř 140 milionů korun.

Kroměřížská nemocnice bude dál rozvíjet pracoviště urgentního příjmu, JIP, ARO, operačních sálů a diagnostických pracovišť. Pořízeny budou především monitory vitálních funkcí, laparoskopické věže, operační stoly, polohovací nemocniční lůžka, transportní vozíky, rentgeny a ultrazvuky. Částka k čerpaní je 138 milionů korun.

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje získala 90% dotaci na vybudování nové výjezdové základny v Otrokovicích. Poskytnuté prostředky činí 85 milionů z celkové částky 140 milionů. Realizace se plánuje na leden 2022.