Pokladničku s vánoční sbírkou v Přerově někdo vykradl, přesto v ní zůstala rekordní částka

V pokladničce bylo 30 tisíc 396 korun. V úřední evidenci ale zůstane už navždy poznámka, že v roce 2022 byla kasička vykradena. Zloděj ale zřejmě přes poškozené sklo – které se zcela nerozpadlo - nedosáhl dál.

PŘEROV – Nepříjemné překvapení čekalo včera na úředníky přerovského magistrátu při otevírání kasičky, v níž byla uložena vánoční sbírka. Pokladnička, do které od začátku adventu lidé vhazovali peníze na dobročinné účely, byla poničena – boční sklo neznámý pachatel vylomil a s největší pravděpodobností si přivlastnil část peněz. I přesto ale zůstal v kasičce dosud největší výtěžek za dobu existence sbírky. Případem se zabývá Policie ČR.

Kasička byla umístěna přímo na Masarykově náměstí v Přerově, v blízkosti vánočního stromu. Podle domluvy měla být demontována v úterý 4. ledna dopoledne. „Den předtím jsem ji ještě fotila a zcela jistě vím, že nebyla nikterak narušena,“ konstatovala Jana Pivodová z Kanceláře primátora. Náměstek primátora Petr Kouba, který má na starosti sociální oblast, řekl: „Jsem v šoku z toho, že si někdo dovolil takhle zneuctít sbírku,v rámci které lidé přispívali mobilnímu hospici Strom života, jehož pracovníci se starají o umírající. V pokladničce zůstalo 30 tisíc 396 korun – kolik tam bylo před poškozením, to netušíme, věc jsme předali k řešení policistům, kteří vyhodnotí i kamerové záznamy. Doufáme, a také to tak vypadá, že zloděj stačil vzít jen minimum.“ Peníze mají putovat na nákup dýchacích přístrojů – takzvaných kyslíkových koncentrátorů. „Ty jsou pro naše klienty důležité, zvláště v dnešní době covidu,“ uvedl už dříve Stanislav Tvrdoň ze Stromu života.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Sbírka pod vánočním stromem se v Přerově pořádá už 23 let a dárci bývají obvykle přející. „Letošní výtěžek mě potěšil – s ohledem na to, že na náměstí nebyl po dobu adventu kulturní program a trhy se konaly až od 26. prosince, tak Přerované byli neskutečně štědří a za to jim děkuji, byť za sbírkou kvůli vykradení zůstává hořká pachuť,“ podotkl primátor města Petr Měřínský. Vloni se vybralo 26 tisíc 982 korun pro sdružení Alfa Handicap – a z výnosu byly pořízeny dvě repasované elektrické polohovací postele.  V lednu roku 2020 vydala kasička 12 tisíc 314 korun, o rok dříve 15 tisíc 138 korun a v letech předchozích skončilo přepočítávání na částkách: 14 tisíc 757 korun a 9 tisíc 914 korun. Sbírka pod vánočním stromem má v Přerově tradici od roku 2009, kdy v kasičce „cinklo“ 8 tisíc 688 korun.