KORONAVIRUS: Jak postupuje šíření omikronu a jak bude vypadat pracovní karanténa?

ČESKO – Varianta koronaviru označovaná jako omikron již do jisté míry ochromila celou řadu zemí, v Česku sice zatím není plošně dominantní, k tomu však brzy dojde. A jelikož se vláda snaží připravit na skokový nárůst nakažených, zároveň ministr zdravotnictví přišel s návrhem tzv. pracovní karantény. Ministr vnitra a současně také předseda Ústředního krizového štábu, Vít Rakušan, tak v rámci dnešní tiskové konference nejenže shrnul stávající situaci, ale také nastínil, kterých profesí by se pracovní karanténa mohla týkat.

Omikron na vzestupu

Včera bylo v Česku na testovacích místech odebráno na 21 500 vzorků, z nichž 2 761 bylo vyhodnoceno jako covid-pozitivní, u 235 pak byla prokázána přímo varianta omikron. Zatímco dle slov Rakušana tvoří nákaza omikronem 40-50 % ze všech pozitivních a stále ještě (v rámci celého území Česka) mírně dominuje mutace delta, podle Státního zdravotního ústavu již omikron převládá – jeho podíl na celkovém počtu covid-pozitivních tak např. v Praze dle laboratoří již překročil hranici 80 % – a právě v Praze je pak stabilně epidemická situace nejhorší a sedmidenní incidence zde dosahuje k 754 případům v přepočtu na 100 tis. obyvatel. Naopak nejlepší epidemická situace stabilně přetrvává v Karlovarském kraji.

Jak ovšem Rakušan upřesnil, počty nakažených pozvolna rostou. „V posledním týdnu je to nárůst setrvalý, je ale třeba říci, že zatím se jedná o nárůst pozvolný, nikoliv prudký a radikální. Převládnutí varianty omikron lze předpokládat ke konci tohoto týdne či během týdne příštího.“ Dodal také, že situace se sice zatím vyvíjí o něco příznivěji, resp. pomaleji, než jak udávaly prvotní predikce, není však důvod k falešnému optimismu – ostatně, zkušenosti sousedních zemí jasně ukazují, že jakmile počet případů omikronu překročí v celkovém počtu nakažených 50 %, křivka šíření se vzhůru otáčí velmi strmě. Jak navíc doplnil virolog Jiří Černý, dostatečnou ochranou před nákazou variantou omikron není ani prodělání nemoci a ani dvě dávky očkování. „Ten imunizující efekt od prodělání nemoci v čase výrazně slábne, víme také, že ani podání pouze prvních dvou dávek vakcín nestačí a je nutné přeočkování dávkou třetí,“ shrnul.

Jak by mohla vypadat pracovní karanténa?

V souvislosti s šířením varianty omikron kabinet zvažuje, že by někteří pracovníci tzv. kritické infrastruktury nemuseli do povinné pětidenní karantény, což by mělo vést k zajištění fungování státu. „Musí být zajištěno fungování dopravy, zdravotnictví, je spousta oblastí, v nichž chod státu není možné ochromit,“ uvedl v dané souvislosti premiér Petr Fiala. Pracovní karanténa pak má být de facto modelem, kdy by do práce chodili i lidé, jimž vyšel pozitivní antigenní test, oni ale nemají žádné symptomy nemoci. Na pracovišti by však museli dodržovat přísná hygienická pravidla.

Rakušan pak shrnul, že jeho resort dostal za úkol vytipovat právě oblasti zmiňované kritické infrastruktury, kterých by se pracovní karanténa měla týkat – konkrétně pak zmínil (namátkou) zdravotnictví, zdravotnické služby, dopravu, energetiku, vodní hospodářství či pohřebnictví. Dodal však, že se jedná pouze o návrh – definitivně bude muset rozhodnout až vláda (pravděpodobně ve středu tento týden). Již však také zaznělo, že určitě by se pracovní karanténa neměla týkat učitelů.

Ačkoliv dle Rakušana je aktuálně epidemická situace zvládnutelná v rámci pandemického zákona, do budoucna nevyloučil ani nouzový stav. „Může přijít situace, např. když třetina hasičů a policistů bude mimo výkon své služby, a to je již situace objektivní nouze,“ uzavřel.