Nehod na Zlínsku loni přibylo, vzrostl i počet obětí

Foto: HZS Zlínského kraje

ZLÍNSKO – Smutný závěr přinesla bilance dopravních nehod na Zlínsku v uplynulém roce. Počet havárii sice stoupl jen mírně, rapidně však přibylo úmrtí. Informovala o tom dnes policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Celkem policisté loni řešili 1 573 dopravních nehod, což je o 155 více než o rok dříve. „Zemřelo při nich 9 osob, což je oproti roku 2020, kdy zemřely 3 osoby, značný nárůst. Těžké zranění potom utrpělo 30, předloni 38, a lehké zranění 318, předloni 358 osob,“ shrnula Kozumplíková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Bouralo se nejčastěji v pátek a hlavní příčinou byl nesprávný způsob jízdy, což se ukázalo v 735 případech. Ve 157 případech stála za nehodou vysoká rychlost a ve 126 nedal řidič přednost v jízdě.

Řidiči méně bourali pod vlivem, ukázněnější byli i chodci

Alkohol za volantem evidují policisté u viníků dopravních nehod v mnohem menším měřítku než předloni. „V roce 2021 zavinilo dopravní nehodu celkem 62 opilých řidičů, což je o 27 méně než v roce předloňském, menší je i počet řidičů, kteří zavinili nehodu pod vlivem drog, vloni 3, předloni 5. Počet řidičů, kteří nadýchali více než 1,5 promile alkoholu, se snížil z 66 na 39,“ sdělila Monika Kozumplíková.

Dobrou zprávou je, že se loni snížil počet srážek s chodci, a to z 51 případů na 39 případů. „Tři dospělí chodci zemřeli, 5 z nich utrpělo těžké zranění a 31 chodců utrpělo při srážce zranění lehké. 7 z těchto nehod zavinili sami chodci, u 6 se jednalo o děti,“ vyjmenovala mluvčí.

Loni značně přibylo srážek se zvěří, číslo se zvedlo z 304 na 453 případů. Všechny se naštěstí obešly bez zranění.