Dárci krve zlomili v Baťovce rekord

Ilustrační foto

ZLÍN – Počet dárců krve přepsal v loňském roce historické tabulky zlínské nemocnice. Místní hematologicko-transfuzní centrum ve spolupráci s odběrovým centrem v Brně uskutečnilo 13 970 odběrů, což je o 955 více než doposud.

Rekordní byl i počet prvodárců, tedy dobrovolníků, kteří si nechali odebrat krev poprvé. Zaregistrovalo se jich 2 490, tedy o 152 více než v prozatím nejúspěšnějším roce 2020.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Těchto výsledků se podařilo dosáhnout i přesto, že činnost oddělení ovlivňovala probíhající pandemie. „Z dosažených čísel je patrné, že našim dárcům různá omezení související s pandemií nevzala chuť pomáhat. Za to jsme jim velmi vděční a za tento přístup jim děkujeme,“ ocenila primářka hematologicko-transfuzního oddělení Jana Pelková.

Zásadní novinkou bylo zavedení rezervačního systému, který odběry značně urychlil. Dárci měli navíc konkrétnější představu o tom, jak dlouhý bude jejich pobyt na oddělení. „Možnost objednání k odběru na určitou hodinu naši dárci přivítali a velmi si ji pochvalují. Práce se zjednodušila i nám, protože předem víme, kolik lidí k nám denně přijde,“ zhodnotila vedoucí laborantka Vladimíra Jílková.

Hematologicko-transfuzní oddělení se nachází v pavilonu číslo 9 a otevřeno má každý pracovní den od 6 do 9 hodin. Více informací naleznou dobrovolníci na webových stránkách.