170 let staré varhany v uherskohradišťském kostele čeká obnova

Foto: město Uherské Hradiště

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Uherské Hradiště chystá opravu varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie v místní části Mařatice. Ty v posledních letech vykazovaly řadu vad, radnice je proto svěří do rukou zkušeného varhanáře a restaurátora. Kostelem by mohly znovu zaznít letos v listopadu.

Varhany jsou movitou kulturní památkou umístěnou v kostele mezi lety 1850 a 1858. Jejich autorem je zdounský varhanář Antonín Salinger a jsou zřejmě posledním dochovaným nástrojem z jeho dílny. Podle donační desky umístěné na zdi kostela proběhla v roce 1933 díky rodině Stanclově rekonstrukce nástroje. Některé technické prvky varhan se měnily v závěru 20. století.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V současnosti jsou varhany nefunkční. „Uskutečnil se restaurátorský průzkum jak varhanního nástroje, tak i varhanní skříně a oba pak byly podkladem pro vypracování restaurátorských záměrů. K jejich schválení orgánem státní památkové péče došlo v minulém roce,“ přiblížil místostarosta Jaroslav Zatloukal.

Všechny náležitosti veřejné zakázky poté splnil zkušený varhanář a restaurátor Petr Stehlík z Hodonína. „Očekáváme, že práce započnou v únoru a dílo by mělo být dokončeno v listopadu letošního roku. Obnova bude stát takřka dva miliony korun,“ dodal místostarosta Zatloukal. Část financí se radnice bude snažit získat z dotací Zlínského kraje.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích. Foto: město Uherské Hradiště