Počet pozitivně testovaných na omikron letí skokově nahoru, nejvíce nakažených je mezi mladistvými

foto pixabay.com

OLOMOUCKÝ KRAJ – Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje v minulém týdnu zaznamenala skokový nárůst nově pozitivně testovaných na covid-19 v Olomouckém kraji. Nejvíce nově zachycených nákaz je mezi mladistvými a dětmi ve věku 12 až 15 let. Nakažení naštěstí nezaplňují nemocnice, kraj se nicméně snaží zajistit fungování důležitých služeb.

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje (KHS) v uplynulém týdnu zaznamenala skokový nárůst nových pozitivně testovaných na covid-19. Za období 14. – 20. ledna eviduje 6 975 osob s pozitivním výsledkem testu na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2, což je oproti předchozímu období nárůst o více než 50 procent. Nejvíce pozitivně testovaných je v okrese Olomouc (2 361), následuje Šumperk (1 963), Přerov (1 577), Prostějov (743) a Jeseník (329). Epidemiologická zátěž stoupla od minulého hodnocení ve všech věkových kategoriích. Nejvyšší počet nově zachycených nákaz je stále mezi mladistvými ve věku 16–19 let a dětmi ve věku 12–15 let. Ve věkové kategorii nad 65 let přibylo za sledované období 263 osob s pozitivním výsledkem testu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Odhad reprodukčního čísla je v Olomouckém kraji 1,85, to znamená, že jeden nemocný nakazí zhruba dvě další osoby.Vyšší je počet pozitivních antigenních testů při preventivním testování ve školách, KHS v uvedeném období řešila výskyt onemocnění covid-19 u dětí/žáků/zaměstnanců minimálně ve 229 školách a školských zařízeních Olomouckého kraje. Podle dostupných údajů KHS byla nařízena karanténa v celkem 74 třídách, u kterých ředitelé potvrdili jejich uzavření pro prezenční výuku.

„Každý, kdo se necítí dobře, by měl omezit své kontakty a nechat se preventivně vyšetřit na nejbližším odběrovém místě, a tím zabránit případnému šíření nemoci,“ apelovala mluvčí KHS  Markéta Koutná.

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek ve videu na webu krajpomaha.cz ze 17. ledna ubezpečil, že nemocní variantou omikron naštěstí nezaplňují nemocnice. Nicméně poznamenal, že kraj se snaží zajistit fungování kritické infrastruktury i v této situaci, kdy prudce narůstá počet pozitivně testovaných lidí.