Už žádné veřejné zakázky pro kamaráda, Olomoucký kraj si pohlídá nakládání s veřejnými financemi

OLOMOUCKÝ KRAJ – Kauza kolem takzvaného „Faltýnkova deníčku“ ukázala na nesrovnalosti v přidělování veřejných zakázek v příspěvkové organizaci Správa silnic Olomouckého kraje. Vedení Olomouckého kraje si nechalo zpracovat audit v této organizaci, který ukázal vážné nedostatky. Kraj nyní přijímá opatření, kterými výrazně navýší transparentnost při zadávání veřejných zakázek.

Kauza kolem takzvaného „Faltýnkova deníčku“ ukázala na vážné nedostatky v zadávání veřejných zakázek v příspěvkové organizaci Správa silnic Olomouckého kraje (SSOK). Diář Jaroslava Faltýnka, nejbližšího spolupracovníka Andreje Babiše, obsahoval jeho poznámky z řady obchodních jednání a schůzek o rozdělování veřejných zakázek, přidělování dotací a politického klíče dělení pozic v městských firmách v Praze i na Moravě. V těchto poznámkách figurovalo také jméno bývalého hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Po seznámení se s výsledky několikaměsíčního forenzního auditu, který v organizaci zkoumal veřejné zakázky za období 2015 – 2020, Rada Olomouckého kraje rozhodla, že SSOK bude při hledání dodavatelů zakázek ve větší míře zveřejňovat svoje poptávky a oslovovat více firem. Upraví také vnitřní předpisy a vyřeší střet zájmu u několika zaměstnanců. Hejtmanství navíc v celé věci před časem podalo i trestní oznámení.

„V SSOK nyní přijímáme opatření, díky kterým výrazně navýšíme transparentnost při zadávání veřejných zakázek. Všechny zakázky, včetně zakázek malého rozsahu, přesuneme do elektronického prostředí, oslovovat se bude více potenciálních dodavatelů a výzvy budou zveřejňovány na internetu. Přímé zadání malých zakázek se bude vždy opírat o řádný průzkum trhu,“ uvedla radní pro oblast transparence Zdeňka Dvořáková Kocourková a doplnila, že hejtmanství klade velký důraz na nakládání s veřejnými financemi.

Celou situaci od začátku sleduje také poslankyně, té doby ještě zastupitelka města Prostějova, Hana Naiclerová, která také podala podnět k České advokátní komoře, jelikož podle ní porušil advokát Zdeněk Klapka zákon o advokacii. „Myslím si, že forenzní audit ukázal v pravý čas problémy v této společnosti. Vidím, že nové krajské vedení v čele s hejtmanem Josefem Suchánkem od svého vstupu do funkce postupuje plně transparentně a usiluje o nápravu problémů, které po minulém vedení kraje zůstaly.,“ uvádí poslankyně Hana Naiclerová.