Na úseku budoucí dálnice D55 Moravský Písek – Bzenec se daří archeologům

Zdroj: ŘSD JMK

HODONÍN – Na trase dálnice D55 Moravský Písek – Bzenec se naplno rozjel archeologický průzkum. Archeologové už mají řadu nálezů z různých období od doby kamenné až pro středověk.

Stavbě úseku dálnice D55 Moravský Písek – Bzenec nyní předchází archeologický průzkum. Současně probíhá skrývka ornice, kácení dřevin a pyrotechnický průzkum. „Archeologický výzkum byl zahájen začátkem ledna skrývkou ornice. Zkoumaný úsek máme rozdělený do pěti lokalit. V tuto chvílí máme skryté dvě rozsáhlejší plochy u Moravského Písku a Bzence. Zatím evidujeme osídlení od doby kamenné do středověku. Nejstarší nálezy předběžně datujeme do pozdní doby kamenné, tedy 5000 let staré. Jedná se o sídelní objekty a žárové hroby. V lokalitě u Moravského Písku už jsme zahájili výkopy a zatím máme části keramiky a sídlištních objektů – chat typických pro dobu železnou, keltské osídlení,“ vyjmenoval vedoucí archeologického výzkumu Jan Vízner. Také v dalších zkoumaných lokalitách na trase dálnice D55 Moravský Písek – Bzenec jsou rozsáhlá archeologická pole. „Materiálově je předběžně datujeme do doby bronzové kolem roku 1000 před naším letopočtem a další nálezy do období středověku 14. až 16. století našeho letopočtu. Průzkum je teprve na začátku, časové určení budeme ještě upřesňovat. Už teď je ale jasné, že tento úsek dálnice bude na archeologické nálezy velmi bohatý a přínosný,“ dodal Vízner.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.     

Hlavní trasa dálnice D55 Moravský Písek – Bzenec má délku 4125 m a její součástí jsou například čtyři mostní objekty, jeden na dálnici, dva nad dálnicí a jeden ekodukt. Vybudují se tři protihlukové stěny v celkové délce 1175 metrů a mimoúrovňová křižovatka Bzenec. Předpokládaná cena stavby činí 1106,8 miliónů korun bez DPH. Předpoklad zahájení prací je v letošním roce a dokončení v roce 2025. Stále běží soutěž na zhotovitele hlavních prací.

Video na twitteru: