Matka se synem objevila v pařezu 800 stříbrných mincí

Foto: Muzeum regionu Valašsko

LOUČKA – V únoru se podařilo učinit další vzácný nález historie. Matka se synem objevila v Loučce u Valašského Meziříčí poklad obsahující 818 stříbrných mincí a kousky hliněné pokladničky. Po dokončení potřebných rozborů si ho bude moci prohlédnout i veřejnost.

V minulém roce našla skupinka kamarádů v Ústí u Vsetína nádobku plnou pražských grošů z druhé poloviny 14. století, letos tento trend nálezů pokračuje v Loučce, kde paní Petra se synem Michalem nalezla při procházce po okolí Polic hliněnou nádobu s mincemi. Ta vyčuhovala z půdy kolem rozhrabaného pařezu. Svůj objev nahlásili Muzeu regionu Valašsko a na místo vyrazil archeolog Samuel Španihel. „Nález obsahoval fragmenty hliněné nádoby neznámé provenience a soubor mírně až silně korodovaných stříbrných mincí v počtu 818 kusů, z nichž byla většina spojena do několika různě velkých slepenců. Na místě jsem provedl ještě dohledávku, při které jsem objevil už jen několik málo kusů jednotlivých mincí,“ uvedl.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nyní poklad čeká podrobný průzkum, čištění a konzervace. Z prvotního zkoumání nebylo možné zjistit typologický a chronologický rozsah, díky několika dochovaným kusům to ale vypadá na grešlové a krejcarové ražby Leopolda I. Habsburského a příbuzných panovníků. Velmi obecně je možné datovat mince do průběhu 17. a začátku 18. století. Zbarvení střepů a složení materiálů naznačuje, že nález nepochází z naší oblasti, ale spíše z nějakého důlního regionu.

Podrobný průzkum pokladu bude probíhat několik měsíců, odborníci s ním začnou, jakmile bude dokončena kompletní analýza nálezu z loňského roku v Ústí. „Je to běh na dlouhou trať, protože je třeba provést řadu úkonů a ne všechny se dělají u nás v muzeu. Ve finále ale díky nim budeme umět poskládat komplexní historický obraz obou objevů,“ sdělil Španihel s tím, že po dokončení všech procedur budou vystaveny v některé z poboček Muzea regionu Valašsko.