Cestující v Kroměříži vozí už dva hybridní autobusy

KROMĚŘÍŽ – Vozový park Kroměřížských technických služeb se rozrostl o druhý hybridní autobus značky Volvo. Jedná se o stejný typ, jaký společnost zakoupila už loni. „Hybridní autobus se osvědčil, proto jsme se rozhodli pořídit další. Oproti běžným naftovým autobusům je totiž tišší, šetrnější k životnímu prostředí a jeho každodenní provoz vyjde levněji,“ vyzdvihl místostarosta Karel Holík. Cena vozu byla zhruba 6,5 milionu korun bez DPH.

Hybridní autobus kombinuje pohon na naftu a elektřinu. Při jízdě do 30 km/h využívá baterii, při vyšší rychlosti jeden na naftu. „Úspora nafty činí v průměru 30 procent. Baterie pro elektromotor se nabíjí při brzdění autobusu a není tak potřeba ji dobíjet, jako je tomu u elektrobusů,“ vysvětlil místostarosta Vratislav Krejčíř.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Autobus je 12 metrů dlouhý, klimatizovaný, s kapacitou sedadel pro 30 osob a stání pro dalších 73 osob. Vybaven je USB zásuvkami pro cestující i LCD  obrazovkou, která zobrazuje trasu linky.

Vyšší komfort si užijí i tělesně postižení cestující, vozidlo je totiž nízkopodlažní a má automatickou výsuvnou plošinu pro nástup a výstup vozíčkářů. „Zajímavostí, která u autobusů pro městský provoz není rozšířena, jsou prostřední a zadní dveře, jež se neotvírají dovnitř vozidla, ale vysouvají se ven tak, jak to cestující znají z tramvají. Nejsou tak nutná bezpečnostní skla mezi sedadly a dveřmi a vozidlo tak působí vzdušněji,“ dodal Jaroslav Černý, který má v Kroměřížských technických službách na starost MHD.