Kůrovcová kalamita překonána. Lesníci se opět vrací ke svým plánům v městských lesích

Městské lesy Zdroj:Pixabay

PARDUBICE – Po kůrovcové kalamitě a následky sucha se mohou lesní hospodáři v pardubických lesích vrátit ke své práci. I přesto, že ještě v městských lesích pokračuje těžba souší, dojde na dlouho odkládanou těžbu v lese na Opočínku.

„Během loňského roku jsme vytěžili z městských lesů 2 440 kubíků dřeva ze souší, vývratů a polomů. Dobrou zprávou je, že lapače, které máme v lesích, loni prokázaly jen slabý výskyt lýkožrouta smrkového a dalších kůrovců v našich prostorech,“ objasnil náměstek primátora Jan Nadrchal. V prosinci minulého roku zůstalo na skládkách v lesích 464 kubíků vytěženého dřeva. Tento rok byl tedy úspěšnější. Zvýšil se odbyt i cena dřeva a na konci roku zůstalo neprodáno necelých 92 kubíků.

Od začátku roku se správci lesů věnují odstraňování zbytků souší v lese na Hůrkách. Nyní probíhají práce na Opočínku a je zde také plánována těžba podle hospodářského plánu. V lesích se kromě těžby dřeva vysazují také nové stromky. Správci lesů osázely už několik menších holin a polámané nebo vyvrácené stromy nahradilo přes dva tisíce mladých sazenic, převážně buky. Pardubické lesy jsou hlavně místem odpočinku a relaxace, proto jsou zařazeny do příměstských lesů se zvýšenou rekreační funkcí. Nezapomíná se ani na faunu městských lesů. Letos se nainstalují i ptačí budky.